FINALIŚCI 2021

Mateusz Pakuła

STANISŁAW LEM VS PHILIP K. DICK

Dramatopisarz, adaptator, reżyser teatralny i radiowy.  Laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2014. Wydał sześć książek z dramatami. Jego najważniejsze realizacje teatralne w ostatnim czasie to „Lem vs P. K. Dick” i „Pluton p-brane” w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie,” Chaos pierwszego poziomu” w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, „W ogień!” w Teatrze Słowackiego w Krakowie, w reżyserii Wojtka Klemma i „Wieloryb the Globe”, w reżyserii Evy Rysovej. Jako dramaturg i autor adaptacji współtworzył m.in. takie spektakle jak: „Konformista 2029” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, czy „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” i „Paw królowej” w reżyserii Pawła Świątka.

W 1972 roku Stanisław Lem skontaktował się z Philipem K. Dickiem w sprawie wydania w Polsce powieści „Ubik”. Tak narodziła się korespondencyjna (a w sztuce – telefoniczna) przyjaźń między dwoma gigantami literatury science-fiction, która po kilku latach gwałtownie się skończyła. A Dick napisał słynny donos na Lema do FBI.

Sztuka „Stanisław Lem vs Philip K. Dick” to fantazja na temat tej relacji, opowieść o biegunowo różnych osobowościach, o statecznym ateiście Lemie i narkotyzującym się hipisie, który żenił się pięć razy, metafizycznie rozwibrowanym, rozmiłowanym w teoriach spiskowych Dicku.