FINALIŚCI 2021

Martyna Wawrzyniak

SCHWARZCHARAKTERKI

Dramaturżka, autorka tekstów, absolwentka specjalności dramaturgicznej AST w Krakowie i współzałożycielka Pracowni Dramaturgicznej. Pilna studentka Gender studies IBL PAN. Współpracowała z wieloma reżyserami, ale nie jest pewna czy w każdej sytuacji aby na pewno warto o tym wspominać. Do dziś żałuje, że uciekła z budynku i nie wystąpiła w konkursie poetyckim Turniej jednego wiersza w Domu Harcerza w Zielonej Górze w 1999 roku tuż przed końcem świata.

Kim jest Schwarzcharakterka? Paskudną babą, wrednym dziewuszyskiem, wstrętnym babiszczem? Fantazmatyczną postacią morderczyni z pisma Detektyw, która nie wpisuje się w stereotyp empatycznej kobiecości? Pełną gniewu młodą dziewczyną, która przez całe dzieciństwo świadkowała przemocy domowej? A może starszą panią przemierzającą z dzikim zapałem przestrzenie miejskie taranując nogi przechodniów swoimi wypchanymi po brzegi torbami?

Tekst schwarzcharakterki to studium frustracji, małych obsesji i obscen codzienności, dla których nie ma miejsca w skodyfikowanej rzeczywistości społecznej. Wypierane z przestrzeni publicznej historie i doświadczenia antybohaterek niespodziewanie domagają się podążania za gniewnym podszeptem i udzielenia im głosu.