FINALIŚCI 2023

Daria Kubisiak

WYPARTE

Daria Kubisiak – dramaturżka, reżyserka, autorka scenariuszy, performerka, wykładowczyni w Katedrze Teatru i Dramatu na Wydziale Polonistyki UJ w Krakowie. Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Współzałożycielka Pracowni Dramaturgicznej AST Kraków (projekty: „archiwum//lab.”, „Inny Teatr”). Tworzy projekty z pogranicza teatru, tańca i sztuk performatywnych. Do jej najważniejszych prac należą: „Kartoteka rozrzucona 2.016” (Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, 2016), „Chór Performatyków” (Cricoteka, 2016), „Hamlet czyli Ofelia” (AST w Krakowie, 2017), „Ostatni dzień lata” (Festiwal Sopot Non-Fiction, 2019), „Robotnica albo 27 omdleń klasy robotniczej” (Teatr Nowy Proxima w Krakowie, 2020), „Przyjaciółka” (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie 2023), NIEMĘSKI (Narodowy Stary Teatr w Krakowie 2023). Laureatka nagrody Klasyka Żywa za współadaptację tekstu Wojciecha Bogusławskiego, „Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale” w reż. Cezarego Tomaszewskiego. Angażuje się również w teatralny aktywizm tworząc projekty z grupami seniorów i seniorek.

WYPARTE

Ale mam też słowa, które pozwalają mi to opowiedzieć, nierzadko wraz z moją historią padają inne historie. Usłyszałam przy tej okazji wiele innych nieopowiedzianych historii. Wszystkie je przekazujemy sobie z ust do ust.

Proponowane dzieło sceniczne to tekst o amnezji dysocjacyjnej, która nastąpiła na skutek przemocy seksualnej, albo jak wolisz traumatycznych doświadczeń, albo jak wolisz przestępstwa na tle seksualnym popełnionym wobec dziewczynki, albo jak wolisz przemocy seksualnej popełnionej wobec dziewczynki, albo jak wolisz gwałtu, albo jak wolisz molestowania, albo jak wolisz to może też być tekst o tym jak pewien starszy chłopak zakochał się w młodszej siostrze swojego kolegi i chciał ją dotykać, całować, pieścić i uwielbiać