17.11.2023 | Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza 17. edycję ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę DRAMATURGICZNĄ

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza 17. edycję

ogólnopolskiego konkursu o

 

Gdyńską

 Nagrodę

DRAMATURGICZNĄ

 

dla najlepszej sztuki przeznaczonej na scenę dramatyczną, napisanej po polsku przez żyjącego autora. Do konkursu mogą zostać zgłoszone utwory, które zostały napisane w okresie 12 miesięcy przed terminem nadsyłania prac. Termin nadsyłania prac upływa 31 grudnia 2023 (decyduje data stempla pocztowego).

Nagroda wynosi 50 tys. zł brutto. Finał konkursu odbędzie się we wrześniu 2024 roku.

Zgłoszenia do konkursu dokonuje autor sztuki lub osoba przez niego upoważniona, przesyłając własnoręcznie podpisany przez autora formularz zgłoszeniowy oraz wydruk sztuki w trzech egzemplarzach (czcionka Times New Roman rozmiar 12 lub analogiczna; wszystkie kartki każdego egzemplarza wydruku powinny być trwale połączone (zszyte lub zbindowane),  na adres:

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza

ul. Bema 26, 81- 381 Gdynia

z dopiskiem: GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA

Jednocześnie należy przesłać utwór w wersji elektronicznej (plik w formacie doc oraz plik w formacie pdf; w nazwie pliku imię i nazwisko autora, tytuł sztuki) na adres e-mail: gnd@teatrgombrowicza.art.pl.

Wzór zgłoszenia oraz regulamin konkursu znajdują się na stronach internetowych: www.teatrgombrowicza.art.pl oraz www.gnd.art.pl.

Wszelkie pytania należy kierować na adres e-mail: gnd@teatrgombrowicza.art.pl

 

30.09.2023 | Protokół z obrad Kapituły 16. edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2023

 Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Piotr Dobrowolski, Ewa Hevelke, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek – przewodniczący,  Jerzy Stuhr, na posiedzeniu w dniu 30 września br., postanowiła przyznać nagrodę główną 16. edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w wysokości 50 tysięcy złotych, Ance Herbut za sztukę „Rohtko”.

Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej większością głosów nagrodziła dramat, który  w kunsztowny, przewrotny i melancholijny sposób prowadzi grę pomiędzy realnością i fikcją. Figura wybitnego malarza Marka Rothko i losy jego twórczości są podstawą do przedstawienia i zdiagnozowania sytuacji sztuki w rzeczywistości późnego kapitalizmu. Ostrość spojrzenia idzie w parze z subtelnie przeprowadzaną próbą ocalenia artystycznych gestów oporu, związanych ze sferą emocji i wrażliwości. Dramat stawia pytanie o możliwość nawiązywania żywych więzi poprzez sztukę w dobie ekspansji nowych technologii i mediów, ingerujących głęboko w procesy jej tworzenia i odbioru. Zmiany te warunkują nowe sposoby wytwarzania i podważania kategorii prawdy kształtującej wizję rzeczywistości, w której żyjemy.

Laureatka Anka Herbut foto Piotr Pędziszewski

 

15.09.2023 | Podczas 16. FINAŁU GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ

w Teatrze Miejskim w Gdyni będzie można zobaczyć monodram muzyczny Agnieszki Babicz, na który serdecznie zapraszamy.

30 września 2023

g. 19.00 pokaz specjalny WIERA monodram muzyczny Agnieszki Babicz

 

Cezary Rossa

WIERA

Reżyser: Krzysztof Stasierowski
Oprawa muzyczna i aranżacje piosenek: Paweł Stankiewicz
Światło i dźwięk: Maciej Boryszewski

W roli Wiery: Agnieszka Babicz

 

Wiera - monodram muzyczny Agnieszki Babicz oparty na biografii i piosenkach z repertuaru Wiery Gran. Wielkiej artystki, polskiej pieśniarki żydowskiego pochodzenia, aktorki kabaretowej i filmowej, która podczas wojny śpiewała w getcie warszawskim, a po wojnie była oskarżona o kolaborację z Niemcami, stała się ofiarą ówczesnego hejtu. Przeżyła okupację jako jedyna z rodziny. Do końca życia odpierała zarzuty, że wyjście z getta okupiła kolaboracją z gestapo. Mimo oświadczeń i wygranych procesów wciąż spotykała się ostracyzmem ludzi dających wiarę oskarżeniom. Bardzo chciała oczyszczenia się z pomówień -   m.in. dlatego napisała książkę „Sztafeta oszczerców: Autobiografia śpiewaczki” (1980}, na której podstawie powstał tekst tego monodramu, którego autorem jest Cezary Rossa, opieką reżyserską otoczył je Krzysztof Stasierowski, oprawą muzyczną i aranżacjami piosenek Paweł Stankiewicz a światłem i dźwiękiem Maciej Boryszewski.

Spektakl nagrodzony na X Festiwalu Debiutów w Monodramie w Koszalinie, 2022.

Cena biletów: N 60 zł; U 50 zł

 

04.08.2023 | Finał 16. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

W dniach 28-30 września w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się finał 16. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W tym roku pod hasłem FAKTY,  MITY,  PRZEMILCZENIA.

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna to najważniejsze wyróżnienie dla polskich dramatopisarzy. Zwyciężczyni albo zwycięzca konkursu otrzyma pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł.

Wszystkich miłośników teatru, zaciekawionych diagnozą współczesności i nas samych, Teatr Miejski w Gdyni zaprasza na czytania najlepszych sztuk nadesłanych na konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Do finału szesnastej już edycji GND, spośród nadesłanych 173, nominowano pięć utworów: „Małą piętnastkę” Tomasza Mana, „Nigdy się nie dowiecie” Jarosława Jakubowskiego, „Rohtko” Anki Herbut, „Wyparte” Darii Kubisiak i „Zmęczone” Darii Sobik. Wszystkie nominowane sztuki oparte są na faktach i nawiązują do rzeczywistych zdarzeń. Czy możemy mówić o triumfie dramatu dokumentalnego? Wyreżyserowania finałowych sztuk podjęli się: Katarzyna Minkowska, Tomasz Cyz, Wojciech Rodak, Klaudia Hartung-Wójciak i Zdenka Pszczołowska. Konkurs o GND dał wiarę we własne siły wielu młodym dramatopisarkom i dramatopisarzom. Teksty finalistów coraz częściej trafiają na teatralne sceny. Można je również znaleźć na stronie www.gnd.art.pl. W ubiegłym roku nagroda przyznana została sztuce „Jeszcze tu jesteś” Maliny Prześlugi. Laureata tegorocznej edycji poznamy 30 września, do jego rąk trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych ufundowanych przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Wyboru dokona Kapituła w składzie: dr hab. Piotr Dobrowolski, dr Ewa Hevelke, prof. Jacek Kopciński, prof. Grzegorz Niziołek – przewodniczący, oraz prof. Jerzy Stuhr. Konkursowej prezentacji towarzyszyć będzie pokaz specjalny monodramu muzycznego Agnieszki Babicz „Wiera”.

 

Zapraszamy!!! Polski dramat współczesny gotowy do r@portu!!!

na czytania wstęp wolny
28-30 września 2023
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

strona www:
http://www.gnd.art.pl/
http://www.teatrgombrowicza.art.pl/

gnd@teatrgombowicza.art.pl

baner GND jpg

16. FINAŁ GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ

28 – 30 września 2023  Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

czytania i szkice sceniczne najlepszych sztuk zgłoszonych do konkursu

PRAWDY, MITY, PRZEMILCZENIA…

28 września 2023

g. 18.00  Tomasz Man MAŁA PIĘTNASTKA reżyseria: Katarzyna Minkowska

uczcie dzieci pływać

g. 20.00 Daria Kubisiak WYPARTE reżyseria: Klaudia Hartung-Wójciak

wyparłam. i co mi zrobisz? wyparłam.

29 września 2023

g. 18.00 Daria Sobik ZMĘCZONE reżyseria: Zdenka Pszczołowska

średnio przekonuje mnie metafora teatru jako rodziny.

g. 20.00 Jarosław Jakubowski NIGDY SIĘ NIE DOWIECIE reżyseria: Tomasz Cyz

chcę poznać prawdę. chcę wiedzieć.

30 września 2023

g. 16.00 Anka Herbut ROHTKO reżyseria: Wojciech Rodak

muszę o sztuce wiedzieć wszystko. nie mam nawet czasu dowiedzieć się czegoś o sobie.

g. 19.00 pokaz specjalny WIERA monodram muzyczny Agnieszki Babicz

g. 20.30 GALA FINAŁOWA GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ oraz        X edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyczek     i krytyków

Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej: Piotr Dobrowolski, Ewa Hevelke, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek (przewodniczący), Jerzy Stuhr

Komisja Artystyczna: Mirosław Baran, Małgorzata Jarmułowicz, Wojciech Owczarski

Opiekun artystyczny czytań: Piotr Kruszczyński

Po każdym z czytań rozmowę z autorką/autorem oraz reżyserką/reżyserem sztuki poprowadzi Łukasz Drewniak

Na czytania GND wstęp jest wolny

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni ul. Bema 26, 81 – 381 Gdynia

www.teatrgombrowicza.art.pl  www.gnd.art.pl  e-mail: gnd@teatrgombrowicza.art.pl

 

16.05.2023 |  FINAŁOWA PIĄTKA KONKURSU O GDYŃSKĄ NAGRODĘ DRAMATURGICZNĄ

Protokół z obrad Kapituły Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2023

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Piotr Dobrowolski, Ewa Hevelke, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek – przewodniczący,  po przeczytaniu czterdziestu sztuk zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu, nominowała do finału następujące sztuki (wymienione

w porządku alfabetycznym):

„Mała piętnastka” Tomasza Mana

„Nigdy się nie dowiecie” Jarosława Jakubowskiego

„Rohtko” Anki Herbut

„Wyparte” Darii Kubisiak

„Zmęczone” Darii Sobik

Jednocześnie informujemy, że Jerzy Stuhr, z powodu choroby, nie mógł wziąć udziału w obradach Kapituły, ale jego propozycje, zgłoszone wcześniej na piśmie, zostały wzięte pod uwagę podczas obrad.

***

Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata 16. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej odbędzie się 30 września 2023 roku. Podczas uroczystej gali do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych.

W dniach 28 – 30 września 2023 odbędą się otwarte dla publiczności czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu, oraz rozmowy z ich autorami i reżyserami. Opiekunem artystycznym czytań jest w tym roku Piotr Kruszczyński.

W ubiegłym roku Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna przyznana została sztuce „Jeszcze tu jesteś” Maliny Prześlugi.

Wszelkie informacje o wynikach kolejnych etapów konkursu będą publikowane na stronie www. gnd.art.pl, a także na stronie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni – www.teatrgombrowicza.art.pl.

***

Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia były w założeniu elementami jednego, wspólnego, prestiżowego projektu mającego na celu promocję i popularyzację polskiej dramaturgii współczesnej. Z powodu braku dofinansowania Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port, po raz czwarty, nie odbędzie się. GND jest otwartym, konkursowym przeglądem najnowszych tekstów, które pisane są specjalnie dla teatru. Podejmuje próbę zdiagnozowania współczesnego dramatu polskiego i odpowiedzi na pytania:- Jaką wizję świata odsłania nam dzisiejszy teatr, jakich dotyka problemów, jaki obraz Polski i jej mieszkańców prezentuje widzom i jakimi środkami to czyni? Laureatami poprzednich edycji konkursu są: Malina Prześluga „Jeszcze tu jesteś” (2022), Jolanta Janiczak „I tak nikt mi nie uwierzy” (2021), Malina Prześluga „Debil” (2020), Rafał Wojasiński „Siostry” (2019), Przemysław Pilarski „Wracaj” (2018), Magdalena Drab „Słabi. Ilustrowany banał teatralny” (2017), Jolanta Janiczak „Sprawa Gorgonowej” (2016), Weronika Murek „Feinweinblein” (2015), Mateusz Pakuła „Smutki tropików” (2014), Artur Pałyga „W środku słońca gromadzi się popiół” (2013), Małgorzata Sikorska – Miszczuk „Popiełuszko” (2012), Zyta Rudzka „Zimny bufet” (2011), Julia Holewińska „Ciała obce” (2010), Mariusz Bieliński „Nad” (2009), Magda Fertacz „Trash Story” (2008).

 

15.03.2023 | Protokół z obrad Komisji Artystycznej 16. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2023

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że dnia 14 marca 2023 roku, Komisja Artystyczna Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Małgorzata Jarmułowicz, Mirosław Baran, Wojciech Owczarski, po przeczytaniu 173 sztuk zgłoszonych do szesnastej edycji konkursu, dokonała wyboru spośród nich 40 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu.

W porządku alfabetycznym (niezhierarchizowanym) są to:

 • Adam znaczy „człowiek” Marcin Teodorczyk
 • Bił sobie Andrzej Mariusz Gołosz
 • Brylant Małgorzata Sikorska-Miszczuk
 • Delta Wenus Paulina Eryka Masa
 • Diabeł – fantazja polska Piotr Rowicki
 • Dzieci z Byleby Hanna Dziubińska-Kopka
 • Dzieciątko z Charkowa Beniamin Maria Bukowski
 • Grupa krwi Anna Wakulik
 • Grzyby Piotr Wawer, Weronika Szczawińska
 • Inwazja Malina Prześluga
 • Iskra Katarzyna Krapacz
 • Mała piętnastka Tomasz Man
 • Niebomby Magdalena Siwik
 • Nigdy się nie dowiecie Jarosław Jakubowski
 • O Trofimie, co swoje wiedział Michał Piedziewicz
 • Ojcze mój Grzegorz Górny
 • Pierwsze sceny z życia świętej rodziny Andrzej Błażewicz
 • Piosenka o strachu Jakub Roszkowski
 • Podróż do granicy cienia Mirosław Prandota
 • Poradnik. Jak wstać z fotela? Marek Ciecierski
 • Proszę, niech zapanuje pokój Marta Sokołowska
 • Pusty pokój Ewa Szawul-Rajss
 • Radium queen. Maleńkie polsko-amerykańskie muzeum wyobraźni Artur Pałyga
 • Rohtko Anka Herbut
 • Schiz(-a) Konrad Marek Cichoń
 • Terrarium Przemysław Pilarski
 • To nasz pies Joanna Mueller (Sonto)
 • To słowo Marta Rebzda
 • Totus Tuus. Cały Twój Agata Olszewska
 • Troja. Wojny nie będzie! Anna Wieczorek
 • Umiłowane Michał Zdunik
 • User manual for your past, which I’ve never seen VHS / Instrukcja obsługi przeszłości Klaudia Hartung-Wójciak
 • W trakcie pierwszego razu zakleszczyła mi się pochwa, gdy spadł na mnie obrazek Matki Boskiej w pokoju rodziców Maja Staśko
 • Włości. Kartoteka poskładana Magdalena Miecznicka
 • Wnuczki wojny Natalia Fijewska-Zdanowska
 • Wojnokraka Magdalena Drab
 • Wyparte Daria Kubisiak
 • Zacząć od kłótni Antoni Ferency
 • Zmęczone Daria Sobik
 • Żyję! Łukasz Zaleski

Spośród powyższych tytułów Kapituła GND w składzie: Ewa Hevelke, Piotr Dobrowolski, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jerzy Stuhr,  wybierze maksymalnie pięć tytułów, nominowanych do finału. Nazwiska finalistów poznamy w drugiej połowie maja.

Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata 16. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej planowane jest na 30 września 2023 roku. Podczas uroczystej gali do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych.

W dniach 28 – 30 września 2023 odbędą się otwarte dla publiczności czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu, oraz rozmowy z ich autorami i reżyserami.  Opiekę artystyczną nad czytaniami obejmie Piotr Kruszczyński.
Wszelkie informacje o wynikach kolejnych etapów konkursu będą publikowane na stronie  www. gnd.art.pl, a także na stronie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni – www.teatrgombrowicza.art.pl.

***

Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie zainicjowanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. GND jest otwartym, konkursowym przeglądem najnowszych tekstów, które pisane są specjalnie dla teatru. Podejmuje próbę zdiagnozowania współczesnego dramatu polskiego i odpowiedzi  na pytania:- Jaką wizję świata odsłania nam dzisiejszy teatr, jakich dotyka problemów, jaki obraz Polski i jej mieszkańców prezentuje widzom i jakimi środkami to czyni? Laureatami poprzednich edycji konkursu są: Malina Prześluga „Jeszcze tu jesteś” (2022), Jolanta Janiczak „I tak nikt mi nie uwierzy” (2021), Malina Prześluga „Debil” (2020), Rafał Wojasiński „Siostry” (2019), Przemysław Pilarski „Wracaj” (2018), Magdalena Drab „Słabi. Ilustrowany banał teatralny” (2017), Jolanta Janiczak „Sprawa Gorgonowej” (2016), Weronika Murek „Feinweinblein” (2015), Mateusz Pakuła „Smutki tropików” (2014), Artur Pałyga „W środku słońca gromadzi się popiół” (2013), Małgorzata Sikorska – Miszczuk „Popiełuszko” (2012), Zyta Rudzka „Zimny bufet” (2011), Julia Holewińska „Ciała obce” (2010), Mariusz Bieliński „Nad”  (2009), Magda Fertacz „Trash Story” (2008).

 

11.01.2023 | GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA 2023 – SZTUKI NADESŁANE

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że 173 sztuki zostały zakwalifikowane do udziału w szesnastej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.  Wśród nadesłanych tekstów znajdują się utwory zarówno uznanych twórców, laureatów i finalistów poprzednich edycji GND – wśród których są między innymi: Andrzej Błażewicz, Robert Bolesto, Beniamin M. Bukowski, Magdalena Drab, Jarosław Jakubowski, Alina Moś, Magda Mosiewicz, Weronika Murek, Artur Pałyga, Przemysław Pilarski, Malina Prześluga, Jakub Roszkowski, Piotr Rowicki, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Jakub Skrzywanek, Tomasz Man, Anna Wakulik…- jaki i debiutantów.

Obecnie trzyosobowa Komisja Artystyczna w składzie: Małgorzata Jarmułowicz, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski czyta nadesłane sztuki, aby wyłonić spośród nich 40  tytułów, które przejdą do półfinału. Ogłoszenie wyników pierwszego etapu nastąpi w drugiej połowie marca.

Następnie Kapituła GND, w składzie: Justyna Jaworska, Piotr Dobrowolski, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jerzy Stuhr,  wybierze maksymalnie pięć tytułów, nominowanych do finału. Nazwiska finalistów poznamy w drugiej połowie maja.

Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata 16. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej planowane jest na 30 września 2023 roku. Podczas uroczystej gali do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych.

W dniach 28-30 września 2023 planowane są otwarte dla publiczności czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu. Opiekę artystyczną nad czytaniami obejmie Piotr Kruszczyński.

Wszelkie informacje o wynikach kolejnych etapów konkursu będą publikowane na stronie  www. gnd.art.pl, a także na stronie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni – www.teatrgombrowicza.art.pl.

***

Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie zainicjowanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. GND jest otwartym, konkursowym przeglądem najnowszych tekstów, które pisane są specjalnie dla teatru. Podejmuje próbę zdiagnozowania współczesnego dramatu polskiego i odpowiedzi  na pytania:- Jaką wizję świata odsłania nam dzisiejszy teatr, jakich dotyka problemów, jaki obraz Polski i jej mieszkańców prezentuje widzom i jakimi środkami to czyni? Laureatami poprzednich edycji konkursu są: Malina Prześluga „Jeszcze tu jesteś” (2022), Jolanta Janiczak „I tak nikt mi nie uwierzy” (2021), Malina Prześluga „Debil” (2020), Rafał Wojasiński „Siostry” (2019), Przemysław Pilarski „Wracaj” (2018), Magdalena Drab „Słabi. Ilustrowany banał teatralny” (2017), Jolanta Janiczak „Sprawa Gorgonowej” (2016), Weronika Murek „Feinweinblein” (2015), Mateusz Pakuła „Smutki tropików” (2014), Artur Pałyga „W środku słońca gromadzi się popiół” (2013), Małgorzata Sikorska – Miszczuk „Popiełuszko” (2012), Zyta Rudzka „Zimny bufet” (2011), Julia Holewińska „Ciała obce” (2010), Mariusz Bieliński „Nad”  (2009), Magda Fertacz „Trash Story” (2008).

 

08.11.2022 | Recenzja Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2022 w portalu teatralny.pl

Recenzja Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2022 w portalu teatralny.pl

20.10.2022 | Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza 16. edycję ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę DRAMATURGICZNĄ

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza 16. edycję ogólnopolskiego konkursu o

 Gdyńską Nagrodę DRAMATURGICZNĄ

dla najlepszej sztuki przeznaczonej na scenę dramatyczną, napisanej po polsku przez żyjącego autora. Do konkursu mogą zostać zgłoszone utwory, które zostały napisane w okresie 12 miesięcy przed terminem nadsyłania prac. Termin nadsyłania prac upływa 31 grudnia 2022 (decyduje data stempla pocztowego).

Nagroda wynosi 50 tys. zł brutto. Finał konkursu odbędzie się we wrześniu 2023 roku.

Zgłoszenia do konkursu dokonuje autor sztuki lub osoba przez niego upoważniona, przesyłając własnoręcznie podpisany przez autora formularz zgłoszeniowy oraz wydruk sztuki w trzech egzemplarzach (czcionka Times New Roman rozmiar 12 lub analogiczna; wszystkie kartki każdego egzemplarza wydruku powinny być trwale połączone (zszyte lub zbindowane),  na adres:

                Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza

ul. Bema 26, 81- 381 Gdynia

z dopiskiem: GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA

Jednocześnie należy przesłać utwór w wersji elektronicznej (plik w formacie doc oraz plik w formacie pdf; w nazwie pliku imię i nazwisko autora, tytuł sztuki) na adres e-mail: gnd@teatrgombrowicza.art.pl.

Wzór zgłoszenia oraz regulamin konkursu znajdują się na stronach internetowych: www.teatrgombrowicza.art.pl oraz www.gnd.art.pl.

Wszelkie pytania należy kierować na adres e-mail: gnd@teatrgombrowicza.art.pl

 

PROTOKÓŁ Z OBRAD KAPITUŁY  15. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ Z DNIA 01.10.2022

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Piotr Dobrowolski, Justyna Jaworska (przewodnicząca Kapituły), Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr, na posiedzeniu w dniu      1 października 2022 roku, nagrodę główną 15 edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w wysokości 50 tysięcy złotych postanowiła przyznać  Malinie Prześludze za sztukę „Jeszcze tu jesteś”.

Samobójstwo nastolatków stało się w Polsce niezwykle ważnym problemem społecznym. Malina Prześluga reaguje na to zjawisko tekstem skoncentrowanym na matce, która mierzy się z poczuciem straty, winy i samotności. Żałoba po śmierci dziecka jest doświadczeniem niewyrażalnym. Żeby je przeniknąć w dramacie, potrzeba ogromnej empatii, subtelności i pisarskiej precyzji. Prześluga znalazła nowatorski język, który w sposób minimalistyczny wyraża pustkę po synu  atak myśli rodzących się w głowie jego matki. Bohaterka Jeszcze tu jesteś niemal znika pod ciężarem bólu, a o jej obecności przez dłuższy czas świadczą jedynie reakcje i głosy innych ludzi.  Autorka nagrodzonej sztuki stworzyła wymowną fonosferę osamotnienia, która może wybrzmieć zarówno w teatrze żywego planu, jak w słuchowisku czy spektaklu telewizyjnym.

Prześluga

08.09.2022 | FINAŁ 15. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ

29 września – 1 października 2022 

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

Krzysztof Babicki, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miejskiego w Gdyni: – „Sezon 2022/2023 rozpoczniemy finałem 15. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ. Pięć finałowych sztuk nadesłanych na konkurs przeczytają aktorzy naszego teatru, aby przybliżyć je publiczności. Czytania ważne są również dla Kapituły, która musi podjąć decyzję o przyznaniu głównej nagrody. Jestem bardzo ciekaw tych zmagań, co roku z ogromnym zainteresowaniem przyglądam się im, słucham co mają do powiedzenia na spotkaniach z publicznością autorzy sztuk i reżyserzy. To cenne doświadczenia. Cieszę się, że mamy możliwość zaproponowania ich naszym widzom. GND w znaczny sposób wzbogaca repertuar naszego teatru o najnowsze sztuki i najaktualniejsze zagadnienia polskiej dramaturgii”.

W dniach 29 września – 1 października 2022 w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się, przeniesiony z maja,  finał 15 edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. To najważniejsze wyróżnienie dla polskich dramatopisarzy. Zwyciężczyni albo zwycięzca konkursu otrzyma pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł. Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port, który przez ostatnie trzy lata nie miał szans zaprezentowania gdyńskiej publiczności szerokiej panoramy polskiego teatru, ze względu na pandemię i kryzys finansowy.

Cieszymy się jednak, że aż 210 sztuk zostało nadesłanych na tegoroczny konkurs o GND. Wszystkie przeczytali i ocenili członkowie Komisji Artystycznej: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski. O wyborze pięciu najlepszych tekstów dramatycznych zdecydowała Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, obradująca pod przewodnictwem Justyny Jaworskiej, w składzie: Piotr Dobrowolski, Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr. Ona też, podejmie 1 października decyzję o wyborze laureata tegorocznej edycji GND. Poprzedzą ją zaplanowane na dni: 29-30 września i 1 października czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu z udziałem publiczności.

Pięć najlepszych sztuk zobaczymy w formie inscenizowanych czytań:

29 września 2022

g. 18.00 Mariusz Gołosz PIEŚNI PIEKARZY POLSKICH reżyseria: Michał Telega

g. 20.00 Artur Pałyga SANDWICHMAN reżyseria: Karol Klugowski

30 września 2022

g. 18.00 Michał Buszewicz  EDUKACJA SEKSUALNA reżyseria: Zdenka Pszczołowska (Olga Grzelak)

g. 20.00 Magdalena Fertacz TYSIĄC NOCY I JEDNA. SZEHEREZADA 1979 reżyseria: Jan Kamiński

1 października 2022

g. 16.00 Malina Prześluga JESZCZE TU JESTEŚ reżyseria: Magdalena Miklasz

g. 19.00 pokaz specjalny Jolanta Janiczak „I tak nikt mi nie uwierzy” reżyseria: Wiktor Rubin Teatr im. Aleksandra Fredry Gniezno

g. 20.40 GALA FINAŁOWA GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ

Opiekę artystyczną nad czytaniami objął Piotr Kruszczyński, a wezmę w nich udział aktorzy naszego teatru.

Zapraszamy na teatralną ucztę! W tym roku pod hasłem: Sens życia w pigułce.

Na czytania GND wstęp jest wolny /obowiązują wejściówki/,  po każdym z czytań rozmowę z autorką lub autorem sztuki poprowadzi Łukasz Drewniak W ubiegłym roku Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna przyznana została sztuce „I tak nikt mi nie uwierzy” Jolanty Janiczak.           1 października nasi widzowie zobaczą jej realizację w reżyserii Wiktora Rubina z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.

Wszelkie informacje dotyczące konkursu są publikowane na stronie  www. gnd.art.pl, a także na stronie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni – www.teatrgombrowicza.art.pl.

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, 81-381 Gdynia, ul. Bema 26, Biuro Promocji, tel. (58) 660 59 22, (58) 660 59 24

***

Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna jest konkursowym przeglądem najnowszych tekstów, które są pisane specjalnie dla teatru. Oba przedsięwzięcia były w założeniu elementami jednego, wspólnego, prestiżowego projektu mającego na celu promocję i popularyzację polskiej dramaturgii współczesnej. W tym roku, znacząca część całego projektu, czyli Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port, po raz trzeci, ze względu na pandemię i kryzys finansowy, nie odbędzie się.

 

18.05.2022 | FINAŁOWA PIĄTKA KONKURSU O GDYŃSKĄ NAGRODĘ DRAMATURGICZNĄ

Protokół z obrad Kapituły Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że dnia 17 maja 2022 roku na posiedzeniu zdalnym, Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, obradująca pod przewodnictwem Justyny Jaworskiej, w składzie: Piotr Dobrowolski, Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr, po przeczytaniu czterdziestu sztuk zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu, nominowała do finału następujących autorów (wymienionych w porządku alfabetycznym):

Michał Buszewicz  EDUKACJA SEKSUALNA

Magdalena Fertacz TYSIĄC NOCY I JEDNA. SZEHEREZADA 1979

Mariusz Gołosz PIEŚNI PIEKARZY POLSKICH

Artur Pałyga SANDWICHMAN

Malina Prześluga JESZCZE TU JESTEŚ

Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata 15. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej planowane jest na 1 października 2022 roku. Podczas uroczystej gali do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych.

W dniach 29-30 września planowane są czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu / z udziałem publiczności / oraz  rozmowy z autorami sztuk, prowadzone przez Łukasza Drewniaka.

Wyboru laureatki lub laureata dokona Kapituła GND w składzie: Justyna Jaworska, Piotr Dobrowolski, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jerzy Stuhr.

W ubiegłym roku Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna przyznana została sztuce „I tak nikt mi nie uwierzy” Jolanty Janiczak.

 

Wszelkie informacje dotyczące konkursu są publikowane na stronie  www. gnd.art.pl, a także na stronie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni – www.teatrgombrowicza.art.pl.

***

Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna jest konkursowym przeglądem najnowszych tekstów, które są pisane specjalnie dla teatru. Oba przedsięwzięcia były w założeniu elementami jednego, wspólnego, prestiżowego projektu mającego na celu promocję i popularyzację polskiej dramaturgii współczesnej. Dziś wiemy, że znacząca część całego tego projektu, czyli Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port, po raz trzeci, nie odbędzie się.

W 2022 Teatr Miejski w Gdyni, jako realizator tego projektu, otrzymał ograniczoną dotację pozwalającą, de facto, na przeprowadzenie wyłącznie konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Podjął więc decyzję o przesunięciu na wrzesień jej rozstrzygnięcia, aby mieć czas na poszukiwania dodatkowych źródeł finansowania części festiwalowej. Nie ukrywał, że liczy na pozytywne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie, złożonego do MKiDN. Finansowania nie otrzymaliśmy. Zabrakło 0,6 punktu. Nie pomogło odwołanie, a prywatni, sprawdzeni mecenasi Teatru Miejskiego przekazali swoje środki na inne cele.

W roku ubiegłym, Jacek Sieradzki, wieloletni dyrektor programowy Festiwalu mówił:

- Z jednej strony mamy sytuację pandemiczną, kryzysową, oraz konieczność oszczędności, a z drugiej, dramaturgia polska kwitnie, teatry zapowiadają bardzo wiele nowych premier. Na dodatek stała się rzecz bardzo ważna, jeśli idzie o symbiozę R@Portu i Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Po latach, w których upodobania kapituły Nagrody Dramaturgicznej niekoniecznie spotykały się z oczekiwaniami scen, stała się rzecz nowa: laureatki z ostatnich dwóch edycji: „I tak mi nikt nie uwierzy” Jolanty Janiczak i „Debil” Maliny Prześlugi miały swoje bardzo udane prapremiery w polskich teatrach. Obydwa przedstawienia będą, mamy nadzieję, uczestnikami 15. R@Portu – o ile takowy dojdzie do skutku.

Dziś już wiemy, że nie dojdzie. 15. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port nie odbędzie się również w roku 2022.

 

 

16.03.2022 | Protokół z obrad Komisji Artystycznej 15. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2022

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że dnia 14 marca 2022 roku, na posiedzeniu w Gdyni, Komisja Artystyczna Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran, Wojciech Owczarski, po przeczytaniu 210 sztuk zgłoszonych do piętnastej edycji konkursu, dokonała wyboru spośród nich 40 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu.

W porządku alfabetycznym (niezhierarchizowanym) są to:

Achilleis. 2021 Tomasza Kaczorowskiego;

Are you happy? Beslan 2004 Moniki Siary-Bramory;

Arianie Beniamina M. Bukowskiego;

Atlas nieba Aleksandry Zielińskiej;

Auschwitz tour Elżbiety Depty;

Autokorekta Jakuba Skrzywanka i współautorów: Ostapa Junko, Amelii Karwackiej, Jagody Klimkowskiej, Kai Sienkiewicz, Natalii Wrońskiej, Aleks Ślązak, Zosi Mińkowskiej;

Boleścinki polskie. Śpiewnik Lidii Amejko;

Czy wiesz, kto mieszka pod ósemką? Szymona Jachimka;

Dialogi o gwałcie Bartosza Żurawieckiego;

Dzikie dzieci Magdy Żarneckiej i Przemysława Jaszczaka;

Edukacja seksualna Michała Buszewicza;

Hermaszewski. Ballada kosmiczna Jarosława Jakubowskiego;

INKA. Zakazany owoc Michała Lachmana;

Jeszcze nikt nie umarł Michała Kaźmierczaka;

Jeszcze tu jesteś Maliny Prześlugi;

List do Eileen Marcina Teodorczyka;

Ludowa historia Polski Wery Makowskx i Piotra Pacześniaka;

Madagaskar. Horror metafizyczny Magdaleny Drab;

Michał Michała Kurkowskiego;

Musicale kwantowe Mateusza Pakuły;

Nie jestem twoją córką, Mieszko Zuzanny Bojdy;

Niemęski. Dramat na (nie)jednego aktora Darii Kubisiak;

Nikt. Trening pamięci Agnieszki Charkot;

Oczy motyla Karoliny Fortuny;

pieśni piekarzy polskich Mariusza Gołosza;

Przytul mnie Marka Branda;

rEwolucja Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka;

Ruiny Europy Marzeny Sadochy;

Samotność przestrzeni: Because I could not stop for Death Pauliny Eryki Masy;

Sandwichman Artura Pałygi;

Stalowy Wilk Katarzyny Matwiejczuk;

Szkieletanny Katarzyny Mazur-Lejman;

TARGOWICA święto narodowe Andrzeja Błażewicza i Pawła Sablika;

To nie jest twoje miejsce. Przypadek Rywki Profitkier Piotra Rowickiego;

Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979 Magdy Fertacz;

W patriarchacie krwawię na niebiesko Lidii Karbowskiej;

Wagony, wagony Łukasza Staniszewskiego;

walentyna, czyli death on Mars Łukasza Zaleskiego;

Z jednej tkaniny Darii Sobik i Mariusza Gołosza;

Zdjęcie rodzinne Zofii Szewczyk Miłosza Mieszkalskiego.

Spośród powyższych tytułów Kapituła GND w składzie: Justyna Jaworska, Piotr Dobrowolski, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jerzy Stuhr,  wybierze maksymalnie pięć tytułów, nominowanych do finału. Nazwiska finalistów poznamy w drugiej połowie maja.

Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata 15. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej planowane jest na 1 października 2022 roku. Podczas uroczystej gali do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych.

W tygodniu poprzedzającym galę planowane są czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu oraz  rozmowy z autorami sztuk, prowadzone przez Łukasza Drewniaka.

W ubiegłym roku Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna przyznana została sztuce „I tak nikt mi nie uwierzy” Jolanty Janiczak.

Wszelkie informacje o wynikach kolejnych etapów konkursu będą publikowane na stronie  www. gnd.art.pl, a także na stronie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni – www.teatrgombrowicza.art.pl.

***

Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna jest konkursowym przeglądem najnowszych tekstów, które są pisane specjalnie dla teatru. Oba przedsięwzięcia są elementami jednego, wspólnego, najbardziej prestiżowego w Polsce projektu promocji i popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej.

Oba podejmują próbę zdiagnozowania współczesnego dramatu polskiego i odpowiedzi  na pytania:- Jaką wizję świata odsłania nam dzisiejszy teatr, jakich dotyka problemów, jaki obraz Polski i jej mieszkańców prezentuje widzom i jakimi środkami to czyni?

***
Rozstrzygnięcie konkursu i wyłonienie laureata GND odbędzie się w dniach:   27 września – 1 października 2022, a nie jak planowano w maju. Powodem przesunięcia terminu są  poszukiwania przez organizatora dodatkowych źródeł finansowania, będące konsekwencją ograniczenia dotacji na realizację GND i związanego z nią Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Jako organizatorzy, liczymy bardzo na pozytywne rozstrzygnięcie odwołania, złożonego do MKiDN. Uzyskanie dodatkowych źródeł dofinansowania przez organizatora jest warunkiem koniecznym, aby obie imprezy mogły odbyć się w sprawdzonej, dotychczasowej formule.

 

12.01.2022 | GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA 2022 – SZTUKI NADESŁANE

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że 210 sztuk zostało zakwalifikowanych do udziału w piętnastej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.  Wśród nadesłanych tekstów znajdują się utwory zarówno uznanych twórców, laureatów i finalistów poprzednich edycji GND – wśród których są między innymi: Lidia Amejko,  Andrzej Błażewicz, Beniamin M. Bukowski, Marek Brand, Anna Burzyńska, Michał Buszewicz, Magda Drab, Katarzyna Dworak i Paweł Wolak (PiK), Magda Fertacz, Szymon Jachimek, Jarosław Jakubowski, Mateusz Pakuła, Artur Pałyga, Malina Prześluga, Piotr Rowicki – jaki i debiutantów.

Obecnie trzyosobowa Komisja Artystyczna w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski czyta nadesłane sztuki, aby wyłonić spośród nich 40  tytułów, które przejdą do półfinału. Ogłoszenie wyników pierwszego etapu nastąpi w drugiej połowie marca.

Następnie Kapituła GND, w składzie: Justyna Jaworska, Piotr Dobrowolski, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jerzy Stuhr,  wybierze maksymalnie pięć tytułów, nominowanych do finału. Nazwiska finalistów poznamy w drugiej połowie maja.

Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata 15. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej planowane jest na 1 października 2022 roku. Podczas uroczystej gali do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych.

W tygodniu poprzedzającym galę planowane są czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu.

 

Wszelkie informacje o wynikach kolejnych etapów konkursu będą publikowane na stronie  www. gnd.art.pl, a także na stronie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni – www.teatrgombrowicza.art.pl.

***

Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami jednego, wspólnego, najbardziej prestiżowego w Polsce projektu promocji i popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej.

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna jest konkursowym przeglądem najnowszych tekstów, które są pisane specjalnie dla teatru. Podejmuje próbę zdiagnozowania współczesnego dramatu polskiego i odpowiedzi  na pytania:- Jaką wizję świata odsłania nam dzisiejszy teatr, jakich dotyka problemów, jaki obraz Polski i jej mieszkańców prezentuje widzom i jakimi środkami to czyni?

***

Rozstrzygnięcie konkursu i wyłonienie laureata GND odbędzie się w dniach:   27 września – 1 października 2022, a nie jak planowano w maju.

Powodem przesunięcia terminu są  poszukiwania przez organizatora dodatkowych źródeł finansowania, będące konsekwencją ograniczenia dotacji na realizację GND i związanego z nią Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Jako organizatorzy, liczymy bardzo na pozytywne rozstrzygnięcie wniosku o dofinansowanie, złożonego do MKiDN.

Z jednej strony mamy sytuację pandemiczną, kryzysową, oraz konieczność oszczędności, a z drugiej, jak zauważa dyrektor programowy Festiwalu R@Port Jacek Sieradzki:  - dramaturgia polska kwitnie, teatry zapowiadają bardzo wiele nowych premier. Na dodatek stała się rzecz bardzo ważna, jeśli idzie o symbiozę R@Portu i Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Po latach, w których upodobania kapituły Nagrody Dramaturgicznej niekoniecznie spotykały się z oczekiwaniami scen, stała się rzecz nowa: laureatki z ostatnich dwóch edycji: „I tak mi nikt nie uwierzy” Jolanty Janiczak i „Debil” Maliny Prześlugi miały swoje bardzo udane prapremiery w polskich teatrach. Obydwa przedstawienia będą, mamy nadzieję, uczestnikami 15. R@Portu – o ile takowy dojdzie do skutku. Uzyskanie dodatkowych źródeł dofinansowania przez organizatora Festiwalu jest warunkiem koniecznym, aby R@Port i GND w 2022 roku mogły mieć wspólny finał, stąd przesunięcie terminu na jesień, aby zyskać dodatkowy czas na zebranie środków.

 

30.11.2021 | Finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej we wrześniu 2022 r.

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni przypomina, że do końca grudnia czeka na zgłoszenia do konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

Jednocześnie informuje, że rozstrzygnięcie konkursu i wyłonienie laureata odbędzie się w dniach 27 września – 1 października 2022, a nie jak planowano w maju.

Powodem przesunięcia terminu są  poszukiwania przez organizatora dodatkowych źródeł finansowania, będące konsekwencją ograniczenia dotacji na realizację GND i związanego z nią Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

Z jednej strony mamy sytuację pandemiczną, kryzysową, oraz konieczność oszczędności, a z drugiej, jak zauważa dyrektor programowy Festiwalu R@Port Jacek Sieradzki:  - dramaturgia polska kwitnie, teatry zapowiadają bardzo wiele nowych premier. Na dodatek stała się rzecz bardzo ważna, jeśli idzie o symbiozę R@Portu i Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Po latach, w których upodobania kapituły Nagrody Dramaturgicznej niekoniecznie spotykały się z oczekiwaniami scen, stała się rzecz nowa: laureatki z ostatnich dwóch edycji: „I tak mi nikt nie uwierzy” Jolanty Janiczak i „Debil” Maliny Prześlugi miały swoje bardzo udane prapremiery w polskich teatrach. Obydwa przedstawienia będą, mamy nadzieję, uczestnikami 15. R@Portu – o ile takowy dojdzie do skutku. Uzyskanie dodatkowych źródeł dofinansowania przez organizatora Festiwalu jest warunkiem koniecznym aby R@Port i GND w 2022 roku mogły mieć wspólny finał, stąd przesunięcie terminu na jesień, aby zyskać dodatkowy czas na zebranie środków.

 

21.10.2021 | Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza 15. edycję ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza 15. edycję ogólnopolskiego konkursu o

Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną

dla najlepszej sztuki przeznaczonej na scenę dramatyczną, napisanej po polsku przez żyjącego autora. Do konkursu mogą zostać zgłoszone utwory, które zostały napisane w okresie 12 miesięcy przed terminem nadsyłania prac. Termin nadsyłania prac upływa 31 grudnia 2021 (decyduje data stempla pocztowego).

Nagroda wynosi 50 tys. zł brutto. Finał konkursu odbędzie się w maju 2022 roku podczas 15. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

Zgłoszenia do konkursu dokonuje autor sztuki lub osoba przez niego upoważniona, przesyłając własnoręcznie podpisany przez autora formularz zgłoszeniowy oraz wydruk sztuki w trzech egzemplarzach (czcionka Times New Roman rozmiar 12 lub analogiczna; wszystkie kartki każdego egzemplarza wydruku powinny być trwale połączone (zszyte lub zbindowane),  na adres:

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza

ul. Bema 26, 81- 381 Gdynia

z dopiskiem: GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA

Jednocześnie należy przesłać utwór w wersji elektronicznej (plik w formacie doc oraz plik w formacie pdf; w nazwie pliku imię i nazwisko autora, tytuł sztuki) na adres e-mail: gnd@teatrgombrowicza.art.pl.

Wzór zgłoszenia oraz regulamin konkursu znajdują się na stronach internetowych: www.teatrgombrowicza.art.pl oraz www.gnd.art.pl.

Wszelkie pytania należy kierować na adres e-mail: gnd@teatrgombrowicza.art.pl

 

26.09.2021 | PROTOKÓŁ Z OBRAD KAPITUŁY  14. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ Z DNIA 26.09.2021

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Piotr Dobrowolski  (przewodniczący Kapituły),  Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr, na posiedzeniu w dniu 26  września 2021 roku, nagrodę główną 14 edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w wysokości 50 tysięcy złotych postanowiła przyznać  Jolancie Janiczak za sztukę „I tak nikt mi nie uwierzy”.

Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, będąc pod wrażeniem wysokiego poziomu tekstów finałowych, większością głosów postanowiła nagrodzić dramat poetycki, w którego formie krystalizuje się sytuacja tych, których wiarygodność przez wieki podważano i podważa się nadal. Prezentuje on różne perspektywy widzenia świata. Jest wyrazisty, ale subtelny; uderzający, nawet okrutny, ale nie deklaratywny. To tekst znakomicie skonstruowany, konfrontujący języki natury, kultury i władzy, który w równej mierze wzbudza refleksję i empatię. Nagradzamy dziś dramat napisany przez kobietę, która konsekwentnie upomina się o obecność i sprawczość innych kobiet w pamięci społecznej. Jej tekst uczula jednak na przemoc, której doświadczać może każdy, bez względu na płeć. Tym  dramatem, jest „I tak nikt mi nie uwierzy”  Jolanty Janiczak.

26.09.2021, Gdynia. Festiwal Raport.Fot. Roman Jocher

 fot. Roman Jocher

 

08.09.2021 | FINAŁ 14. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ

23-26 września 2021  Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

i Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port/EPIZOD

W dniach 23-26 września 2021 w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się, przeniesiony z maja,  finał 14 edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, najważniejsze wyróżnienie dla polskich dramatopisarzy. Zwyciężczyni albo zwycięzca konkursu otrzyma pamiątkową statuetkę w oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł. Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami najbardziej prestiżowego w Polsce projektu promocji i popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej. W tym roku w konkursie brało udział 206 sztuk. Wszystkie przeczytali i ocenili członkowie Komisji Artystycznej: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski. Pięć najlepszych sztuk zobaczymy w formie inscenizowanych czytań.

Jarosław Jakubowski  BANALNA HISTORIA

Jolanta Janiczak I TAK NIKT MI NIE UWIERZY

Mateusz Pakuła STANISŁAW LEM VS PHILIP K.DICK

Ishbel Szatrawska TOTENTANZ.CZARNA NOC, CZARNA ŚMIERĆ

Martyna Wawrzyniak SCHWARZCHARAKTERKI

Spośród nich Kapituła w składzie: Jacek Kopciński, Piotr Dobrowolski (przewodniczący), Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr wyłoni laureata. Opiekunem artystycznym czytań jest w tym roku Dorota Ignatjew.

Tegoroczna edycja Festiwalu R@Port (połączona, jak zawsze, z finałem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej) będzie miała z konieczności ograniczony przebieg – mówi Jacek Sieradzki dyrektor programowy Festiwalu. – Powodem tego stanu jest ograniczenie dotacji Urzędu Miasta Gdyni. Dzięki subwencji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, udało się zaplanować pokaz czterech ważnych inscenizacji polskiej literatury współczesnej, co zawsze było istotą R@Portu. Niestety ze względu na ograniczony repertuar i na brak funduszy nie było możliwości nadania Festiwalowi tradycyjnego charakteru konkursu – powołania profesjonalnego jury, przyznania Grand Prix i mającej już swoją wagę Nagrody Publiczności. W tej sytuacji zmiana nazwy Festiwalu (R@Port EPIZOD) była z jednej strony uczciwym przedstawieniem sytuacji widzom Festiwalu, a z drugiej wyrażeniem nadziei, że sytuacja jest przejściowa, a kolejna edycja będzie miała już tradycyjny, tygodniowy i konkursowy charakter.

Zapraszamy na teatralną ucztę!

Na czytania GND wstęp wolny/ obowiązują wejściówki/ po każdym z czytań rozmowę z autorką lub autorem sztuki prowadzi Łukasz Drewniak

Bilety na spektakle w ramach Festiwalu R@port Epizod (Inni ludzie, Inna dusza, Prawiek i inne czasy) dostępne będą w sprzedaży internetowej od 8 września (od g. 12.00) oraz w kasie Teatru Miejskiego w Gdyni od 17 września. Bilet normalny – 60 zł, bilet ulgowy – 50 zł.

Bilety na spektakl Życie intymne Jarosława dostępne w kasie Teatru Wybrzeże oraz na stronie Teatru Wybrzeże.

najnowsza polska dramaturgia w poszukiwaniu doskonałej formy i…  widza !!!

www.gnd.art.pl, www.festiwalraport.pl, www.teatrgombrowicza.art.pl

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, 81-381 Gdynia, ul. Bema 26, Biuro Promocji, tel. (58) 660 59 22, (58) 660 59 24

 

05.08.2021 |FINAŁ 14. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ

23-26 września 2021  Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

i Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port/EPIZOD

W dniach 23-26 września 2021 w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się, przeniesiony z maja,  finał 14 edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, najważniejsze wyróżnienie dla polskich dramatopisarzy. Zwyciężczyni albo zwycięzca konkursu otrzyma pamiątkową statuetkę w oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł. Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami najbardziej prestiżowego w Polsce projektu promocji i popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej. W tym roku w konkursie brało udział 206 sztuk. Wszystkie przeczytali i ocenili członkowie Komisji Artystycznej: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski. Pięć najlepszych sztuk zobaczymy w formie inscenizowanych czytań. Spośród nich Kapituła w składzie: Jacek Kopciński, Piotr Dobrowolski (przewodniczący), Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr wyłoni laureata. Opiekunem artystycznym czytań jest w tym roku Dorota Ignatjew.

23 września 2021

16.45 Jarosław Jakubowski  BANALNA HISTORIA  reż. Franciszek Szumiński

24 września 2021

16.45 Ishbel Szatrawska TOTENTANZ.CZARNA NOC, CZARNA ŚMIERĆ reż. Grzegorz Jaremko

25 września 2021

15.45 Jolanta Janiczak I TAK NIKT MI NIE UWIERZY reż. Agata Biziuk

17.45 Martyna Wawrzyniak SCHWARZCHARAKTERKI  reż. Katarzyna Minkowska

26 września 2021

15.45 Mateusz Pakuła STANISŁAW LEM VS PHILIP K.DICK reż. Paweł Świątek

20.00 Gala Finałowa Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

 

- Tegoroczna edycja Festiwalu R@Port (połączona, jak zawsze, z finałem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej) będzie miała z konieczności ograniczony przebieg – mówi Jacek Sieradzki dyrektor programowy Festiwalu. – Powodem tego stanu jest ograniczenie dotacji Urzędu Miasta Gdyni. Dzięki subwencji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, udało się zaplanować pokaz czterech ważnych inscenizacji polskiej literatury współczesnej, co zawsze było istotą R@Portu. Niestety ze względu na ograniczony repertuar i na brak funduszy nie było możliwości nadania Festiwalowi tradycyjnego charakteru konkursu – powołania profesjonalnego jury, przyznania Grand Prix i mającej już swoją wagę Nagrody Publiczności. W tej sytuacji zmiana nazwy Festiwalu (R@Port EPIZOD) była z jednej strony uczciwym przedstawieniem sytuacji widzom Festiwalu, a z drugiej wyrażeniem nadziei, że sytuacja jest przejściowa, a kolejna edycja będzie miała już tradycyjny, tygodniowy i konkursowy charakter.

Zapraszamy na teatralną ucztę! Szczegółowy repertuar poznamy we wrześniu www.teatrgombrowicza.art.pl.

 

na czytania GND wstęp wolny/ obowiązują wejściówki/ po każdym z czytań rozmowę z autorką lub autorem sztuki prowadzi Łukasz Drewniak

najnowsza polska dramaturgia w poszukiwaniu doskonałej formy i…  widza !!!

www.gnd.art.pl, www.festiwalraport.pl, www.teatrgombrowicza.art.pl

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, 81-381 Gdynia, ul. Bema 26, Biuro Promocji, tel. (58) 660 59 22, (58) 660 59 24

 

12.05.2021 | ZMIANA TERMINU FINAŁU GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ I FESTIWALU POLSKICH SZTUK WSPÓŁCZESNYCH R@PORT

Szanowni Państwo
Teatr Miejski w Gdyni informuje, że planowany na 20 -24 maja Finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port/ Epizod z powodu lockdownu i związanych z nim problemów organizacyjnych zostają przeniesione na 23-26 września 2021.

31.03.2021 | PROTOKÓŁ Z OBRAD KAPITUŁY 14. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ z dnia 29 marca 2021

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że dnia 29 marca 2021 roku na posiedzeniu zdalnym, Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, obradująca pod przewodnictwem Piotra Dobrowolskiego, w składzie: Piotr Dobrowolski, Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr, po przeczytaniu czterdziestu sztuk zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu, nominowała do finału następujących autorów (wymienionych w porządku alfabetycznym):

Jarosław Jakubowski  BANALNA HISTORIA

Jolanta Janiczak I TAK NIKT MI NIE UWIERZY

Mateusz Pakuła STANISŁAW LEM VS PHILIP K.DICK

Ishbel Szatrawska TOTENTANZ.CZARNA NOC, CZARNA ŚMIERĆ

Martyna Wawrzyniak SCHWARZCHARAKTERKI

 

Rozstrzygnięcie 14. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej planowane jest na 23 maja 2021 roku. Podczas uroczystej gali do rąk laureata trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych.
W tygodniu poprzedzającym galę (20-23 maja 2021) planowane są czytania warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu oraz rozmowy z autorami sztuk, prowadzone przez Łukasza Drewniaka. Jeśli sytuacja pandemiczna nie pozwoli na spotkanie w maju, zostanie ono przeniesione na jesień. Opiekunem artystycznym czytań jest Dorota Ignatjew, która zaproponuje ich obsadę reżyserską.

Wyboru laureatki lub laureata dokona Kapituła w składzie: Justyna Jaworska, Piotr Dobrowolski (przewodniczący), Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jerzy Stuhr.

Dwójka spośród tegorocznych finalistów, Jolanta Janiczak i Mateusz Pakuła byli już laureatami Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w latach 2016 i 2014, z kolei Ishbel Szatrawska i Martyna Wawrzyniak trafiają do finału po raz pierwszy. Sztuki Jolanty Janiczak, Martyny Wawrzyniak i Mateusza Pakuły przeszły już próbę sceny, utwory Ishbel Szatrawskiej i Jarosława Jakubowskiego dopiero czekają na inscenizację. Wybrane do finału utwory reprezentują diametralnie różne poetyki i, by tak rzec, temperamenty sceniczne. Dają też szerokie pole do popisu mądrym interpretatorom.

W ubiegłym roku Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna przyznana została Malinie Prześludze za sztukę „Debil”.

Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 r. jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami jednego, wspólnego, najbardziej prestiżowego w Polsce projektu popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej. Od samego początku istnienia GND, najpierw jako członek Kapituły, obecnie jako szef programowy Festiwalu R@Port, opiekę nad konkursem sprawuje Jacek Sieradzki.

Wyróżnione sztuki będzie można przeczytać na w bazie sztuk stronie www.gnd.art.pl

 

23.02.2021 | Protokół z obrad Komisji Artystycznej XIV Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2021

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że dnia 22.02.2020 roku, na posiedzeniu w Gdyni, Komisja Artystyczna Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran, Wojciech Owczarski, po przeczytaniu 206 sztuk zgłoszonych do czternastej edycji konkursu, dokonała wyboru spośród nich 40 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu.

W porządku alfabetycznym (niezhierarchizowanym) są to:

„Aokigahara” Alicji Łukasik

„Alkestis 2.0” Agaty Olszewskiej

„Aurora” Marka Otwinowskiego

„Banalna historia” Jarosława Jakubowskiego

„Bezpieczne miejsce” Piotra Fronia

„Chaszcze” Anki Herbut

„Czarownice” Magdaleny Drab

„Czas umierania os” Przemysława Wojcieszka

„Czas zero” Łukasza Chotkowskiego

„Czy pan się uważa za artystę? Full track”  Artura Pałygi

„Drapando, czyli atak zamszałego starucha” Szymona Jachimka

„Droga Marion. Karabiny nie były potrzebne. Opowieści z Mazur” Romualda Wiczy-Pokojskiego

„I tak nikt mi nie uwierzy” Jolanty Janiczak

„I want to break free” Andrzeja Tietza

“Influencer szuka żony” Mai Staśko

„Kasandra” Mateusza Górniaka i Anny Mazurek

„Katyń. Teoria barw” Julii Holewińskiej

„Królowa nocy” Tomasza Jakuba Motyki

„Mam tylko dwa policzki i nie mam zamiaru bez końca ich nadstawiać” Lidii Karbowskiej

„Marienplatz” Beniamina M. Bukowskiego

„Mary, łowczyni skamielin” Aleksandry Zielińskiej

„Mein Herz brennt/Moje serce płonie” Anny Mazurek

„Moje serce Mój lód” Pawła Wolaka

„Nasz pies ostatnio dziwnie warczy” Darii Sobik

„Nuda. (Komedio)dramat w pięciu i pół aktach” Sebastiana Brejnaka

„Ogrody” Karola Gromka

„Ósmy // Trzeci” Kuby Zubrzyckiego

„Pani za Malutka” Michała Kaźmierczaka

„Point de reveries, messieurs!” Wojciecha Antoniego Dróżdża

„Powrót Saturna” Marty Fortowskiej

„reggae” Marii Kwiecień

„Stanisław Lem vs Philip K. Dick” Mateusza Pakuły

„Szkubaczki” Zuzanny Bojdy

„schwarzcharakterki” Martyny Wawrzyniak

„Tajemnica powierzchni” Pauliny Eryki Masy

„Totentanz. Czarna noc, czarna śmierć” Ishbel Szatrawskiej

„Wiedźmy. Saga rodzinna” Iwony Kusiak

„Wojaczek. Re-konstrukcja” Łukasza Pawłowskiego

„Z premedytacją” Radosława Paczochy

„Życie intymne Jarosława” Magdy Kupryjanowicz i Michała Kurkowskiego

Spośród powyższych tytułów Kapituła GND w składzie: Justyna Jaworska, Piotr Dobrowolski, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jerzy Stuhr wybierze maksymalnie pięć sztuk, nominowanych do finału. Nazwiska finalistów poznamy na przełomie marca i kwietnia.

Rozstrzygnięcie 14. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej planowane jest na 23 maja 2021 roku. Podczas uroczystej gali do rąk laureata trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych.
W tygodniu poprzedzającym galę planowane są czytania warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu oraz  rozmowy z autorami sztuk, prowadzone przez Łukasza Drewniaka.

Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 r. jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami jednego, wspólnego, najbardziej prestiżowego w Polsce projektu popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej. Od samego początku istnienia GND, najpierw jako członek Kapituły, obecnie jako szef programowy Festiwalu R@Port, opiekę nad konkursem sprawuje Jacek Sieradzki.

W ubiegłym roku Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna przyznana została Malinie Prześludze za sztukę „Debil”.

 

11.01.2021 | GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA 2021 – SZTUKI NADESŁANE

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że 205 sztuk zostało zakwalifikowanych do udziału w czternastej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.  Wśród nadesłanych tekstów znajdują się utwory zarówno uznanych twórców, laureatów i finalistów poprzednich edycji GND, wśród których są między innymi: Andrzej Błażewicz, Beniamin M. Bukowski, Michał Buszewicz, Magdalena Drab, Julia Holewińska, Jarosław Jakubowski, Tomasz Man, Radosław Paczocha, Mateusz Pakuła, Artur Pałyga, Przemysław Wojcieszek, jaki i debiutantów.

Obecnie trzyosobowa Komisja Artystyczna w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski czyta nadesłane sztuki, aby wyłonić spośród nich 40  tytułów, które przejdą do półfinału. Ogłoszenie wyników pierwszego etapu nastąpi pod koniec lutego.

Następnie Kapituła GND, w składzie: Justyna Jaworska, Piotr Dobrowolski, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jerzy Stuhr,  wybierze maksymalnie pięć tytułów, nominowanych do finału. Nazwiska finalistów poznamy na przełomie marca i kwietnia.

Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata 14. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej planowane jest na 23 maja 2021 roku. Podczas uroczystej gali do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych.

W tygodniu poprzedzającym galę planowane są czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu.

Wszelkie informacje o wynikach kolejnych etapów konkursu będą publikowane na stronie  www.gnd.art.pl, a także na stronie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni – www.teatrgombrowicza.art.pl.

***

Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami jednego, wspólnego, najbardziej prestiżowego w Polsce projektu promocji i popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej.

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna jest konkursowym przeglądem najnowszych tekstów, które są pisane specjalnie dla teatru. Podejmuje próbę zdiagnozowania współczesnego dramatu polskiego i odpowiedzi  na pytania:- Jaką wizję świata odsłania nam dzisiejszy teatr, jakich dotyka problemów, jaki obraz Polski i jej mieszkańców prezentuje widzom i jakimi środkami to czyni?

Od samego początku jej istnienia, najpierw jako członek Kapituły, obecnie jako szef programowy Festiwalu R@Port, opiekę nad konkursem sprawuje Jacek Sieradzki.

 

20.10.2020 | Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza 14. edycję ogólnopolskiego konkursu o GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza 14. edycję ogólnopolskiego konkursu o GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNĄ dla najlepszej sztuki przeznaczonej na scenę dramatyczną, napisanej po polsku przez żyjącego autora. Do konkursu mogą zostać zgłoszone utwory, które zostały napisane w okresie 12 miesięcy przed terminem nadsyłania prac. Termin nadsyłania prac upływa 31 grudnia 2020 (decyduje data stempla pocztowego).

Nagroda wynosi 50 tys. zł brutto. Finał konkursu odbędzie się w maju 2021 roku podczas 15. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

Zgłoszenia do konkursu dokonuje autor sztuki lub osoba przez niego upoważniona, przesyłając jej wydruk w trzech egzemplarzach wraz z wersją elektroniczną na adres:

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
ul. Bema 26, 81- 381 Gdynia
z dopiskiem: GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA.

Warunkiem dopuszczenia utworu do konkursu jest dołączenie własnoręcznie podpisanego przez autora zgłoszenia. Wzór zgłoszenia oraz regulamin konkursu znajdują się na stronach internetowych: www.teatrgombrowicza.art.pl oraz www.gnd.art.pl.

Wszelkie pytania należy kierować na adres e-mail: gnd@teatrgombrowicza.art.pl

kostka GND foto Roman Jocher 2020

27.09.2020 | PROTOKÓŁ Z OBRAD KAPITUŁY  13. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ Z DNIA 27.09.2020

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Piotr Dobrowolski, Justyna Jaworska, Jacek Kopciński (przewodniczący Kapituły), Grzegorz Niziołek, na posiedzeniu w dniu 27 września 2020 roku, uwzględniając nadesłaną opinię, nieobecnego z powodu choroby Jerzego Stuhra, nagrodę główną 13 edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w wysokości 50 tysięcy złotych postanowiła przyznać Malinie Prześludze za sztukę „Debil”.

RJF_8022-2

Tekst podejmuje istotny i trudny temat niepełnosprawności intelektualnej, unika jednak szantażu emocjonalnego i z prostej historii o człowieku wykluczonym zmienia się w niepokojącą przypowieść o narodzinach zła.

Malina Prześluga wykorzystała swoje doświadczenie autorki dla dzieci, po to jednak, by napisać sztukę niewygodną, zdecydowanie dla dorosłych. Baśniowa rama Stumilowego Lasu, która buduje zręby wyobraźni bohatera, zostaje tu zręcznie rozmontowana, by odsłonić w naszym podejściu do niepełnosprawności intelektualnej niebezpieczeństwo i fałsz infantylizacji. Autorka precyzyjnie i dość okrutnie wytrąca widza (i być może siebie samą) ze strefy komfortu i łatwej empatii, konstruując postać, która nie jest ani mądra, ani miła, ani ładna, ani dobra. Nie serwuje przy tym morałów ani prostych rozwiązań, nie pozwala swojego bohatera łatwo polubić i nie ulega presji poprawności politycznej.

Sztuka rezonuje na kilku poziomach, można ją też czytać jako tekst polityczny, o klasowych resentymentach, o fantazjach grup wykluczonych, o fałszywym protekcjonalizmie grup uprzywilejowanych, o źródłach przemocy, wreszcie o bezradności.

Kapituła postanowiła też docenić tekst za jego zalety formalne – dobrze usłyszany język, nośną grę realizmu i metafory, wreszcie potencjał sceniczny, wydobyty podczas czytania.

czytanie sztuki Debil 2020_09_25-014

czytanie zwycięskiej sztuki GND 2020: „Debil” Maliny Prześlugi

29.07.2020 | FINAŁ 13. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ POD PATRONATEM PREZYDENTA GDYNI

25 – 27 września 2020  Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

W dniach 25-27 września w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się, przeniesiony z maja,  finał 13 edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, najważniejsze wyróżnienie dla polskich dramatopisarzy. Zwyciężczyni albo zwycięzca konkursu otrzyma pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł. Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami najbardziej prestiżowego w Polsce projektu promocji i popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej. W tym roku w konkursie brało udział 257 sztuk. Pięć najlepszych zobaczymy w formie inscenizowanych czytań. Spośród nich Kapituła wyłoni laureata.

afisz

Czytania i szkice sceniczne najlepszych sztuk zgłoszonych do konkursu w interpretacji aktorów Teatru Miejskiego w Gdyni pod opieką reżyserską Piotra Ratajczaka.

25 września (piątek)

godz. 17.00 Debil Maliny Prześlugi

godz. 19.00 Incydent Jarosława Jakubowskiego

26 września (sobota)

godz. 17.00 Kapelusz: rys hagiografii Michała Lachmana

godz. 19.00 Listen to your heart  Piotra Rowickiego

27 września (niedziela)

godz. 15.00 Swietłana Przemysława Wojcieszka

godz. 17.00 Szpetni czterdziestoletni na jazzowo, czyli … Joanna Knitter/wokal, Artur Jurek/piano, Darek Herbasz/saksofon, Janusz Macek Mackiewicz/kontrabas, Piotr Góra/perkusja

godz. 19.00 Gala finałowa Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, wyłonienie Laureata 13. edycji konkursu

Zapraszamy na teatralną ucztę!

 

05.06.2020 | ZAPOWIEDŹ CZYTANIA SZTUKI PRZEMYSŁAWA WOJCIESZKA „SWIETŁANA”

gnd ulotka dl ost-04

04.06.2020 | ZAPOWIEDŹ CZYTANIA SZTUKI PIOTRA ROWICKIEGO „LISTEN TO YOUR HEART”

 gnd ulotka dl ost-03

03.06.2020 | ZAPOWIEDŹ CZYTANIA SZTUKI MICHAŁA LACHMANA „KAPELUSZ: RYS HAGIOGRAFII”

 

gnd ulotka dl ost-05

02.06.2020 | ZAPOWIEDŹ CZYTANIA SZTUKI JAROSŁAWA JAKUBOWSKIEGO „INCYDENT”

gnd ulotka dl ost-01

 

 

01.06.2020 | ZAPOWIEDŹ CZYTANIA SZTUKI MALINY PRZEŚLUGI „DEBIL”

gnd ulotka dl ost-02

 

25.05.2020 | FINAŁ 13. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ – CZYTANIA NAJLEPSZYCH SZTUK ZGŁOSZONYCH DO KONKURSU!

1 – 5 CZERWCA 2020 ONLINE

Czytania pięciu sztuk nominowanych do finału 13. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej  będzie można oglądać online już od 1 czerwca 2020 na YT Teatru Miejskiego w Gdyni.

Codziennie, przez pięć kolejnych dni, od 1 do 5 czerwca o godz. 20.00, odbywać się będą premierowe odsłony finałowych sztuk. Przygotowane zostały dla szerokiej publiczności przez Piotra Ratajczaka i aktorów Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza.

Już dziś zapowiedź Jacka Sieradzkiego, dyrektora programowego Festiwalu R@Port: YT.teatrgombrowicza.GND.2020

Wszystkie linki do czytań GND 2020 będą aktywne do końca sierpnia 2020. Na czytania wstęp wolny :) Więcej informacji znajdziesz TU

14.05.2020 | Komunikat w sprawie rozstrzygnięcia XIII edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Szanowni Państwo,

zgodnie z regulaminem Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej wyłoniła w ramach drugiego etapu procedury konkursowej pięć dramatów zakwalifikowanych do finału: Jarosław Jakubowski  INCYDENT, Michał Lachman  KAPELUSZ: RYS HAGIOGRAFII, Malina Prześluga  DEBIL, Piotr Rowicki  LISTEN TO YOUR HEART, Przemysław Wojcieszek SWIETŁANA.

Finał, czyli trzeci etap procedury, regulaminowo powinien mieć miejsce podczas majowego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Jednak w związku z panującą pandemią Festiwal został w tym roku odwołany.

Doceniając wysoką rangę Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w polskim życiu teatralnym i wagę corocznego spotkania w Gdyni najciekawszych autorów piszących dla teatru,  a także złożonej z wybitnych fachowców Kapituły, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza chce dołożyć starań, aby rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w Gdyni w dniach 25-27 września 2020. W tych dniach planujemy czytania/pokazy warsztatowe sztuk finałowych z udziałem Kapituły oraz publiczności, a także wyłonienie laureata GND. Tradycyjnie chcielibyśmy, aby po każdym z czytań, rozmowy z autorami przeprowadził Łukasz Drewniak.

Wcześniej, na przełomie maja i czerwca, finałowe dramaty zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności online, w formie czytań przygotowanych przez Piotra Ratajczaka i aktorów Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza. O konkretnych, dziennych terminach prezentacji czytań i linkach do nich będziemy Państwa informować na bieżąco.

Zgłoszenia kandydatów do jury Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej, za które serdecznie dziękujemy, o ile ich autorzy wyrażą zgodę, przechodzą automatycznie do kolejnego  konkursu.

Z wyrazami szacunku

Wojciech Zieliński

Dyrektor Naczelny Teatru Miejskiego w Gdyni

 

16.04.2020 | Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port odwołany

Szanowni Państwo,

Z przykrością informujemy, że ze względu na panujący stan epidemii tegoroczny Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port został odwołany.

Bardzo dziękujemy za przesyłane w tym roku propozycje, wspaniałe rozmowy i plany, patronaty, plakaty festiwalowe.

Licząc na Państwa zrozumienie,

z wyrazami szacunku

Wojciech Zieliński

Dyrektor Naczelny

24.03.2020 | PROTOKÓŁ Z OBRAD KAPITUŁY 13. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ z dnia 23 marca 2020

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że dnia 23 marca 2020 roku na posiedzeniu zdalnym, Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, obradująca pod przewodnictwem Jacka Kopcińskiego, w składzie: Piotr Dobrowolski, Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr, po przeczytaniu czterdziestu sztuk zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu, nominowała do finału następujących autorów (wymienionych w porządku alfabetycznym):

Jarosław Jakubowski  INCYDENT

Michał Lachman  KAPELUSZ: RYS HAGIOGRAFII

Malina Prześluga  DEBIL

Piotr Rowicki  LISTEN TO YOUR HEART

Przemysław Wojcieszek  SWIETŁANA

 

24.02.2020 | 40 sztuk w półfinale 13 Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że Komisja Artystyczna Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran, Wojciech Owczarski, po przeczytaniu 257 sztuk zgłoszonych do trzynastej edycji konkursu, dokonała wyboru spośród nich 40 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu.

W porządku alfabetycznym (niezhierarchizowanym) są to:

Absolwent Michała Szymaniaka

Aktorki, czyli przepraszam, że dotykam Michała Telegi

Amazon Burns Mai Staśko

BlackPink Marcina Teodorczyka

Czartoryska: Artefakty Piotra Fronia i Miry Mańki

Daisy Aliny Moś-Kerger

Debil Maliny Prześlugi

Dysonia Agaty Dyczko

DzzZa/ Przyszłość boli tylko raz Mariusza Zaniewskiego

Francuzki wolą złodziei Michaliny Fabijańskiej

Hitleria Jakuba Kasprzaka

Ile tu gwiazd! Aleksandry Zielińskiej

Incydent Jarosława Jakubowskiego

Jednorożec Marka Pruchniewskiego

Kapelusz: Rys hagiografii Michała Lachmana

Koło Niefortuny Moniki Janik

Kowboje Michała Buszewicza

Listen to your heart Piotra Rowickiego

Miss o zapachu dymu Moniki Siary

Mur Justyny Lipko-Koniecznej

Nic się już nie wydarzy Macieja Omylaka

Nzara: Głód Klary Wojtkowskiej

Opowieść o tym, jak przeżyć godnie życie… Tomasza Kaczorowskiego

Pocztówki z końca świata Adrianny Alksnin

Pogoda dla bogaczy Żelisława Żelisławskiego

Potop Mateusza Żaboklickiego

Pranie Anny Andraki

Ruscy. Pamiętnik zbiorowy Andrzeja Błażewicza

Skona wrona Pawła Tomczyka

Słońce nad samą Warszawą Alicji Łukasik

Staff Only Beniamina M. Bukowskiego

Stół z powyłamywanymi nogami Agnieszki Charkot

Swietłana Przemysława Wojcieszka

Szafa Kuby Kaprala

The Rose West Band Elżbiety Łapczyńskiej

To my jesteśmy przyszłością Jakuba Skrzywanka

(tragi)Farsa Narodowa Mariusza Babickiego

Uryna Rity Jankowskiej

Wyzwolenia Magdaleny Drab

Wzór na pole trójkąta Michała Zdunika

Nazwiska pięciu finalistów poznamy na przełomie marca i kwietnia.  Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata GND nastąpi 24 maja 2020 roku, podczas gali 15. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych. Przyznana zostanie również Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna.

W dniach 18-22 maja 2020 roku, odbędą się czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu.

Wszelkie informacje o wynikach kolejnych etapów konkursu będą publikowane na stronie  www. gnd.art.pl, a także na stronie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni – www.teatrgombrowicza.art.pl.

 

20.02.2020 | Gdyńska Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna: Konkurs na jurorów           

Podczas finału 13. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, oprócz profesjonalnej Kapituły, nadesłane sztuki oceniać będzie jury złożone z miłośników sceny, które po przeczytaniu pięciu wybranych do finału sztuk i obejrzeniu ich czytań przyzna własną Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną.

Skład jury zostanie wybrany w drodze konkursu.

Teatr Miejski w Gdyni zaprasza wszystkie osoby pasjonujące się współczesnym teatrem i dramatem do zgłaszania swoich kandydatur na członków jury Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej. Zgłoszenia należy nadsyłać do 20 marca 2020 na adres info@teatrgombrowicza.art.pl. Zgłoszenie powinno zawierać krótkie oświadczenie „Dlaczego chcę zostać jurorem Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej”, oraz notę biograficzną. Oba teksty łącznie nie powinny przekroczyć jednej strony (ok. 2000 znaków).

Autorzy najciekawszych zgłoszeń zostaną zaproszeni do Teatru Miejskiego w Gdyni na rozmowę, która odbędzie się 28 marca 2020 o godz. 11.30. Przebieg tej rozmowy zdecyduje o wyborze piątki jurorów Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej.

Prace jury toczyć się będą w dniach 18 -24 maja podczas 15. Festiwalu R@Port w Gdyni. Udział w jury będzie miał charakter społeczny. Nagrodą dla jurorów będzie zaproszenie na spektakle prezentowane w ramach festiwalu.

************

Co to jest Gdyńska Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna?

Alternatywne Jury Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej od 2015 roku przyznaje własną nagrodę dla najlepszej sztuki zgłoszonej do konkursu. Działa niezależnie od  Kapituły, w skład której wchodzą najwięksi znawcy polskiego dramatu współczesnego. Podobnie jak w przypadku Kapituły, jurorzy Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej będą obradować i oceniać dramaty w pięcioosobowym składzie.

Kto może zostać alternatywnym jurorem?

Alternatywnym jurorem może zostać każdy miłośnik i entuzjasta teatru. Nie ma limitów wiekowych, związanych z wykształceniem, wykonywanym zawodem czy miejscem zamieszkania. Teatr Miejski w Gdyni, który jest organizatorem konkursu, jest otwarty dla wszystkich widzów. Na podobnej zasadzie jesteśmy otwarci na wszystkich kandydatów, którzy chcą zaangażować się w pracę teatru „od środka” i mieć decydujący wpływ na jego działania i decyzje.

Ale… aby zostać jurorem alternatywnym trzeba spełnić jeden warunek – mieć w sobie siłę i odwagę aby, o ile zaistnieje taka sytuacja, wyrazić własne zdanie i stanąć w opozycji do tego, co zostanie oficjalnie uznane za najlepsze. Trzeba mieć w duszy alternatywne podejście do rzeczywistości i autorytetów.

Jak zostać alternatywnym jurorem?

W odpowiedzi na ogłoszenie Teatru Miejskiego należy wysłać swoje zgłoszenie, na adres info@teatrgombrowicza.art.pl. Zgłoszenie powinno zawierać krótkie oświadczenie „Dlaczego chcę zostać jurorem Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej”, oraz notę biograficzną. Oba teksty łącznie nie powinny przekroczyć jednej strony (ok. 2000 znaków). Autorzy najciekawszych zgłoszeń zostaną zaproszeni do Teatru Miejskiego w Gdyni na rozmowę. Przebieg tej rozmowy zdecyduje o wyborze piątki jurorów Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej. Mądrze, swobodnie i niezależnie myślących ludzi, którzy są gotowi wziąć na siebie współodpowiedzialność za to, co rekomendujemy publiczności, jako najbardziej wartościowe we współczesnej sztuce pisania dla teatru.

Jak będzie przebiegać rozmowa kwalifikacyjna?

Do spotkania z Komisją Artystyczną, która będzie rozmawiać z kandydatami, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie ma listy zagadnień do opracowania, ani testów przygotowujących. Proszę nie przypominać sobie obszernych fragmentów „Pana Tadeusza”, nie będziemy odpytywać. To nie będzie egzamin pełen podchwytliwych pytań, czy test na inteligencję. To będzie miła i pełna sympatii rozmowa, na której mogą paść, oprócz pytań o współczesną polską dramaturgię, pytania typu: – Czy teatr ma płeć?

Jaka nagroda czeka zwycięzców konkursu na alternatywnych jurorów GND?

Z napływających zgłoszeń wynika, że dla osób biorących udział w konkursie najistotniejsze jest to, aby stanąć po drugiej stronie rampy, aby z odbiorcy stać się współtwórcą ważnego wydarzenia, aby skonfrontować swoje wyobrażenie o teatrze z jego faktycznym obliczem. Dla osób pasjonujących się teatrem to bezcenne doświadczenie. Autorzy zgłoszeń nie ukrywają również, że majowy, tygodniowy urlop od codziennego życia jest niezwykle pociągający. Z bardziej wymiernych korzyści – nagrodą dla jurorów będzie zaproszenie na spektakle prezentowane w ramach Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

 

10.01.2020 | GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA 2020 – SZTUKI NADESŁANE

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że 254 sztuki zostały zakwalifikowane do udziału w trzynastej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.  Wśród nadesłanych tekstów znajdują się utwory zarówno uznanych twórców, laureatów i finalistów poprzednich edycji GND, takich jak: Agnieszka Charkot, Andrzej Błażewicz, Beniamin M. Bukowski, Magdalena Drab, Jarosław Jakubowski, Tomasz Man, Marek Pruchniewski, Malina Prześluga, Piotr Rowicki,  Monika Siara, Przemysław Wojcieszek, jak i, oczywiście, debiutantów.

Obecnie trzyosobowa Komisja Artystyczna w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski czyta nadesłane sztuki, aby wyłonić spośród nich 40  tytułów, które przejdą do półfinału. Ogłoszenie wyników pierwszego etapu nastąpi pod koniec lutego.

Następnie Kapituła GND, w składzie której pracować będzie m.in.: Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jerzy Stuhr,  wybierze maksymalnie pięć tytułów, nominowanych do finału. Nazwiska finalistów poznamy na przełomie marca i kwietnia.

Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata 13. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej nastąpi 24 maja 2020 roku, podczas gali 15. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych. Przyznana zostanie również Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna.

W dniach 18-22 maja 2020 roku, odbędą się czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu.

Wszelkie informacje o wynikach kolejnych etapów konkursu będą publikowane na stronie  www.gnd.art.pl, a także na stronie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni – www.teatrgombrowicza.art.pl.

***

Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami jednego, wspólnego, najbardziej prestiżowego w Polsce projektu promocji i popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej.

O ile Festiwal R@Port jest konkursowym przeglądem teatralnych realizacji polskiej literatury współczesnej, o tyle Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna jest konkursowym przeglądem najnowszych tekstów, które są pisane specjalnie dla teatru. Oba próbują zdiagnozować kondycję współczesnego dramatu polskiego i odpowiedzieć  na pytania:- Jaką wizję świata odsłania nam dzisiejszy teatr, jakich dotyka problemów, jaki obraz Polski i jej mieszkańców prezentuje widzom i jakimi środkami to czyni?

Oprócz wspólnej idei i podstawowych celów oba przedsięwzięcia łączy ten sam czas realizacji, zaproszeni do współpracy realizatorzy, jurorzy, zapraszani na festiwal tłumacze literatury polskiej, krytycy teatralni i literaccy, oraz – oba konkursy mają wspólnego szefa artystycznego – Jacka Sieradzkiego.

 

 

16.10.2019 | 13. EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU O GDYŃSKĄ NAGRODĘ DRAMATURGICZNĄ

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza 13. edycję ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę DRAMATURGICZNĄ dla najlepszej sztuki przeznaczonej na scenę dramatyczną, napisanej po polsku przez żyjącego autora. Do konkursu mogą zostać zgłoszone utwory, które zostały napisane w okresie 12 miesięcy przed terminem nadsyłania prac.

Termin nadsyłania prac upływa 31 grudnia 2019 (decyduje data stempla pocztowego).

Nagroda wynosi 50 tys. zł brutto. Finał konkursu odbędzie się w maju 2020 roku podczas 15. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

Zgłoszenia do konkursu dokonuje autor sztuki lub osoba przez niego upoważniona, przesyłając jej wydruk w trzech egzemplarzach wraz z wersją elektroniczną (zapisaną w formatach doc oraz pdf, na płycie lub pendrivie) na adres:

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
ul. Bema 26, 81- 381 Gdynia
z dopiskiem: GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA.

Warunkiem dopuszczenia utworu do konkursu jest dołączenie własnoręcznie podpisanego przez autora zgłoszenia.

Wzór zgłoszenia oraz regulamin konkursu znajdują się na stronach internetowych: www.teatrgombrowicza.art.pl oraz www.gnd.art.pl.

Wszelkie pytania należy kierować na adres e-mail: gnd@teatrgombrowicza.art.pl

 

26.05.2019 | PROTOKÓŁ Z OBRAD KAPITUŁY  12. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ Z DNIA 25.05.2019

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Ewa Guderian-Czaplińska, Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr (przewodniczący Kapituły),  na posiedzeniu w dniu 25  maja 2019 roku, nagrodę główną 12 edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w wysokości 50 tysięcy złotych postanowiła przyznać Rafałowi Wojasińskiemu za sztukę „Siostry”.

Rafał Wojasiński przygląda się ludziom, którzy raczej rzadko stają się bohaterami współczesnego dramatu. Pozbawieni perspektyw i szans na społeczny awans, nieprzystosowani, bezradni, walczą o swoją godność tak, jak na to pozwala im trudna sytuacja materialna, dziedziczona mentalność, niedoskonały język.

Roman, bohater Sióstr, jest starzejącym się inwalidą, ciężarem dla opiekującej się nim córki i wrogiem dla byłej żony. Zepchnięty na dno, nie poddaje się, ale wytacza absurdalny proces światu, który stale „obraża jego uczucia”. Jednocześnie podtrzymuje, a nawet pielęgnuje bliskość z córką, tak jak on wykluczoną, lecz nie pozbawioną wewnętrznej wolności.

Wojasiński przenosi nas na polską wieś, ale nie obserwuje jej okiem socjologa. Świat Sióstr jest zarazem realny i fantazmatyczny, bardziej niż mechanizmy życia zbiorowego, autora interesuje rodziny afekt, w którym tkwią bohaterowie dramatu.

Siostry Rafała Wojasińskiego są częścią większej konstelacji dramatycznej, którą już dawno odkrył dla siebie teatr radiowy. Świetne czytanie sztuki przygotowane przez Alinę Moś-Kerger ujawniło, jak wielki potencjał sceniczny tkwi w tej dramaturgii.

14 FESTIWAL POLSKICH SZTUK WSPÓŁCZESNYCH R@PORT.

Laureat GND 2019: Rafał Wojasiński | fot. Roman Jocher

14 FESTIWAL POLSKICH SZTUK WSPÓŁCZESNYCH R@PORT.

czytanie zwycięskiej sztuki GND 2019: „Siostry” Rafała Wojasińskiego | fot. Roman Jocher

 

26.05.2019 | ALTERNATYWNA NAGRODA DRAMATURGICZNA 2019

Jury Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej 2019 w składzie: Mateusz Dymnicki, Marta Fijałkowska, Dorota Patzer, Małgorzata Pietrzak, Marysia Pyrek serdecznie dziękuje Autorom nominowanych do finału konkursu sztuk za:

- wprowadzenie powiewu świeżości do współczesnego dramatu,

- poruszenie ważnych tematów historycznych,

- stawianie odwiecznych pytań natury egzystencjalnej,

- walki toczonej w obliczu dramatycznych przeżyć.

Jednak po dość burzliwej dyskusji postanowiliśmy nagrodzić jeden z tekstów za:

- niekonwencjonalne, a zarazem przystępne i dowcipne ukazanie problemu,

- duży potencjał w zakresie inscenizacji dramatu,

- oryginalny sposób prowadzenia głównego bohatera,

- wnikliwe zgłębienie tematu nieznanej wcześniej historii regionu.

Poruszane w dramacie problemy są nadal żywe i aktualne.

Nagrodę otrzymuje – pif paf! – „Nasza pani” Agnieszki Charkot.

 

04.04.2019 |PROTOKÓŁ Z OBRAD KAPITUŁY 12. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ z dnia 3 kwietnia 2019

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że dnia 3 kwietnia 2019 roku na posiedzeniu w Warszawie, Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, obradująca pod przewodnictwem Jerzego Stuhra w składzie: Ewa Guderian-Czaplińska, Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr, po przeczytaniu czterdziestu sztuk zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu, nominowała do finału następujących autorów (wymienionych w porządku alfabetycznym):

Andrzej Błażewicz POLSKIE RYMOWANKI ALBO CEREMONIE

Michał Buszewicz  KILKA OBCYCH SŁÓW PO POLSKU

Agnieszka Charkot NASZA PANI

Tomasz Man WOJNA DZIECKO MATKA

Rafał Wojasiński SIOSTRY

 

Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata 12. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej nastąpi 26 maja 2019 roku, podczas 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych. Przyznana zostanie również Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna.

W dniach 20-24 maja 2019 roku, odbędą się czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu. Opiekunem artystycznym czytań jest w tym roku Małgorzata Bogajewska.

Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami jednego, wspólnego, najbardziej prestiżowego w Polsce projektu promocji i popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej. Dyrektorem programowym festiwalu jest Jacek Sieradzki.

 

02.04.2019 | ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA JURY ALTERNATYWNEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ 2019

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że rozstrzygnięty został dwuetapowy konkurs na jurorów Gdyńskiej Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej.

Jego laureatami zostali: Mateusz Dymnicki – bankier ds. sprzedaży z Gdańska, Marta Fijałkowska – pracownik biurowy z Warszawy, Dorota Patzer – pracownik samorządowy z Gdyni, Małgorzata Pietrzak – moderatorka treści w mediach społecznościowych z Gdyni, Marysia Pyrek – studentka z Gdańska.

Alternatywne jury przyzna własną nagrodę dla najlepszej sztuki 2018 roku nadesłanej na konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Będzie działać niezależnie od Kapituły, w skład której wchodzą najwięksi znawcy polskiego dramatu współczesnego. Prace jury toczyć się będą w dniach 19-26 maja 2019 podczas 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Udział w jury ma charakter społeczny. Nagrodą dla jurorów jest zaproszenie na spektakle prezentowane w ramach Festiwalu.

 

25.02.2019 | Protokół z obrad Komisji Artystycznej 12 Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2019

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że Komisja Artystyczna Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran, Wojciech Owczarski, po przeczytaniu 243 sztuk zgłoszonych do dwunastej edycji konkursu, dokonała wyboru spośród nich 40 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu.

W porządku alfabetycznym (niezhierarchizowanym) są to:

1291 Tomasza Walesiaka

Astra Karoliny Kalety

Balkon Ordona Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak

Duchologia polska Pawła Soszyńskiego

Dziady. Fuga Radosława Stępnia

Kilka obcych słów po polsku Michała Buszewicza

Kobiety Magdaleny Hrycz

Komenda Natalii Stencel

Królowa Łukasza Staniszewskiego

Krucjata 1100 Zuzanny Bućko

Kwiat paproci Marii Wojtyszko

Malala. Dziewczyna z kulą w głowie Elżbiety Chowaniec

Narzędzia ojca Agaty M. Skrzypek

Nasza pani Agnieszki Charkot

Nowosielski. Byt (nie)subtelny Anny Popiel

Santa subita Adriana Krysiaka

O mężnym Pietrku i sierotce Marysi Jolanty Janiczak

Odwet ’45 Katarzyny Nakielskiej-Pawluk

Ojcze nasz Mariusza Bielińskiego

Oriana. Utwór Rity Jankowskiej

Piąta esencja – HOLOMETABOLIA Izabeli Kubik

Piekło naszych serc Kamili Łyki i Rafała Konefała

Pluton p-brane Mateusza Pakuły

Polskie rymowanki albo Ceremonie Andrzeja Błażewicza

Poniedziałek Michała Rogalskiego

Poranny spektakl dla młodzieży Szymona Jachimka

Priv Anki Herbut

Sesja Małgorzaty Majewskiej-Tomasik

Siostry Rafała Wojasińskiego

Sorry Polsko Szymona Bogacza

Spalony Piotra Rowickiego

Stacje Jarosława Jakubowskiego

Stanisław Batura, żołnierz batalionu Łupaszki albo Zaginiona historia pewnego Batury, co w V Brygadzie Wileńskiej AK walczył, ale nikt już nie wie, jak to było Szymona Bogacza

Szwedzkie blade blondynki nie idą do nieba Filipa Gieldona

Taki, co umiera Magdaleny Miecznickiej

Tragifarsa na kilka głosów męskich Wojciecha Domagalskiego

Turyści Julii Holewińskiej

Wojna dziecko matka Tomasza Mana

Wschód-zachód Magdaleny Drab

Wy-pier-dalać Barbary Sadurskiej

 

W pierwszym tygodniu kwietnia Kapituła GND w składzie: Justyna Jaworska, Ewa Guderian – Czaplińska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr  poda maksymalnie pięć tytułów sztuk, nominowanych do finału.

W dniach 20-24 maja 2019 roku, odbędą się czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu.

Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata 12. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej nastąpi 26 maja 2019 roku, podczas 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych. Przyznana zostanie również Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna.

 

 

 

20.02.2019 | Gdyńska Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna – Konkurs na jurorów

Podczas finału 12. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, oprócz profesjonalnej Kapituły, nadesłane sztuki oceniać będzie jury złożone z miłośników sceny, które po przeczytaniu pięciu wybranych do finału sztuk i obejrzeniu ich czytań przyzna własną Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną.

Skład jury zostanie wybrany w drodze konkursu.

Teatr Miejski w Gdyni zaprasza wszystkie osoby pasjonujące się współczesnym teatrem i dramatem do zgłaszania swoich kandydatur na członków jury Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej. Zgłoszenia należy nadsyłać do 20 marca 2019 na adres info@teatrgombrowicza.art.pl. Zgłoszenie powinno zawierać krótkie oświadczenie „Dlaczego chcę zostać jurorem Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej”, oraz notę biograficzną. Oba teksty łącznie nie powinny przekroczyć jednej strony (ok. 2000 znaków).

Autorzy najciekawszych zgłoszeń zostaną zaproszeni do Teatru Miejskiego w Gdyni na rozmowę, która odbędzie się 30 marca 2019 o godz. 11.00. Przebieg tej rozmowy zdecyduje o wyborze piątki jurorów Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej.

Prace jury toczyć się będą w dniach 20-26 maja podczas 14. Festiwalu R@Port. Udział w jury będzie miał charakter społeczny. Nagrodą dla jurorów będzie zaproszenie na spektakle prezentowane w ramach festiwalu.

************

Co to jest Gdyńska Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna?

Alternatywne Jury Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej od 2015 roku przyznaje własną nagrodę dla najlepszej sztuki zgłoszonej do konkursu. Działa niezależnie od  Kapituły, w skład której wchodzą najwięksi znawcy polskiego dramatu współczesnego. Podobnie jak w przypadku Kapituły, jurorzy Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej będą obradować i oceniać dramaty w pięcioosobowym składzie.

Kto może zostać alternatywnym jurorem?

Alternatywnym jurorem może zostać każdy miłośnik i entuzjasta teatru. Nie ma limitów wiekowych, związanych z wykształceniem, wykonywanym zawodem czy miejscem zamieszkania. Teatr Miejski w Gdyni, który jest organizatorem konkursu, jest otwarty dla wszystkich widzów. Na podobnej zasadzie jesteśmy otwarci na wszystkich kandydatów, którzy chcą zaangażować się w pracę teatru „od środka” i mieć decydujący wpływ na jego działania i decyzje.

Ale… aby zostać jurorem alternatywnym trzeba spełnić jeden warunek – mieć w sobie siłę i odwagę aby, o ile zaistnieje taka sytuacja, wyrazić własne zdanie i stanąć w opozycji do tego, co zostanie oficjalnie uznane za najlepsze. Trzeba mieć w duszy alternatywne podejście do rzeczywistości i autorytetów.

Jak zostać alternatywnym jurorem?

W odpowiedzi na ogłoszenie Teatru Miejskiego należy wysłać swoje zgłoszenie, na adres info@teatrgombrowicza.art.pl. Zgłoszenie powinno zawierać krótkie oświadczenie „Dlaczego chcę zostać jurorem Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej”, oraz notę biograficzną. Oba teksty łącznie nie powinny przekroczyć jednej strony (ok. 2000 znaków). Autorzy najciekawszych zgłoszeń zostaną zaproszeni do Teatru Miejskiego w Gdyni na rozmowę. Przebieg tej rozmowy zdecyduje o wyborze piątki jurorów Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej. Mądrze, swobodnie i niezależnie myślących ludzi, którzy są gotowi wziąć na siebie współodpowiedzialność za to, co rekomendujemy publiczności, jako najbardziej wartościowe we współczesnej sztuce pisania dla teatru.

Jak będzie przebiegać rozmowa kwalifikacyjna?

Do spotkania z Komisją Artystyczną, która będzie rozmawiać z kandydatami, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie ma listy zagadnień do opracowania, ani testów przygotowujących. Proszę nie przypominać sobie obszernych fragmentów „Pana Tadeusza”, nie będziemy odpytywać. To nie będzie egzamin pełen podchwytliwych pytań, czy test na inteligencję. To będzie miła i pełna sympatii rozmowa, na której mogą paść pytania typu: – Czy teatr ma płeć? Nic więcej nie mogę zdradzić.

Jaka nagroda czeka zwycięzców konkursu na alternatywnych jurorów GND?

Z napływających zgłoszeń wynika, że dla osób biorących udział w konkursie najistotniejsze jest to, aby stanąć po drugiej stronie rampy, aby z odbiorcy stać się współtwórcą ważnego wydarzenia, aby skonfrontować swoje wyobrażenie o teatrze z jego faktycznym obliczem. Dla osób pasjonujących się teatrem to bezcenne doświadczenie. Autorzy zgłoszeń nie ukrywają również, że majowy, tygodniowy urlop od codziennego życia jest niezwykle pociągający. Z bardziej wymiernych korzyści – nagrodą dla jurorów będzie zaproszenie na spektakle prezentowane w ramach Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

 

 

 

09.10.2018 |GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA 2019 – SZTUKI NADESŁANE

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że  243  sztuki zostały zakwalifikowane do udziału w dwunastej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.  Wśród nadesłanych tekstów znajdują się utwory zarówno uznanych przez teatr twórców, laureatów i finalistów poprzednich edycji GND, takich jak: Magdalena Drab, Julia Holewińska, Jolanta Janiczak, Szymon Bogacz, Jarosław Jakubowski, Tomasz Man, Mateusz Pakuła, Przemysław Pilarski,  Piotr Rowicki, Paweł i Katarzyna Wolak, jak i, oczywiście, debiutantów.

Do 25 lutego trzyosobowa Komisja Artystyczna w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski, wyłoni spośród nadesłanych sztuk 40  tytułów, które przejdą do półfinału. Ogłoszenie wyników pierwszego etapu nastąpi pod koniec lutego.

Następnie Kapituła GND w składzie: Justyna Jaworska, Ewa Guderian – Czaplińska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr  wybierze maksymalnie pięć tytułów, nominowanych do finału. Nazwiska finalistów poznamy w pierwszym tygodniu kwietnia.

Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata 12. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej nastąpi 26 maja 2019 roku, podczas 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych. Przyznana zostanie również Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna.

W dniach 20-24 maja 2019 roku, odbędą się czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu.

Wszelkie informacje o wynikach kolejnych etapów konkursu będą publikowane na stronie  www.gnd.art.pl, a także na stronie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni – www.teatrgombrowicza.art.pl.

***

Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami jednego, wspólnego, najbardziej prestiżowego w Polsce projektu promocji i popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej.

O ile Festiwal R@Port jest konkursowym przeglądem teatralnych realizacji polskiej dramaturgii współczesnej, o tyle Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna jest konkursowym przeglądem najnowszych tekstów, które są pisane specjalnie dla teatru. Oba próbują zdiagnozować kondycję współczesnego dramatu polskiego i odpowiedzieć  na pytania:- Jaką wizję świata odsłania nam dzisiejszy teatr, jakich dotyka problemów, jaki obraz Polski i jej mieszkańców prezentuje widzom i jakimi środkami to czyni?

Oprócz wspólnej idei i podstawowych celów oba przedsięwzięcia łączy ten sam czas realizacji, zaproszeni do współpracy realizatorzy, jurorzy, zapraszani na festiwal tłumacze literatury polskiej, krytycy teatralni i literaccy. Oba konkursy mają wspólnego szefa artystycznego – Jacka Sieradzkiego i przeprowadzane są przez ten sam zespół przygotowanych specjalnie do tego zadania ludzi.

 

 

23.10.2018 | 12. EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU O GDYŃSKĄ NAGRODĘ DRAMATURGICZNĄ

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza 12. edycję ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę DRAMATURGICZNĄ dla najlepszej sztuki przeznaczonej na scenę dramatyczną, napisanej po polsku przez żyjącego autora. Do konkursu mogą zostać zgłoszone utwory, które zostały napisane w okresie 12 miesięcy przed terminem nadsyłania prac. Termin nadsyłania prac upływa
31 grudnia 2018 (decyduje data stempla pocztowego).

Nagroda wynosi 50 tys. zł brutto. Finał konkursu odbędzie się w maju 2019 roku podczas 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

Zgłoszenia do konkursu dokonuje autor sztuki lub osoba przez niego upoważniona, przesyłając jej wydruk w trzech egzemplarzach wraz z wersją elektroniczną (zapisaną w formatach doc oraz pdf, na płycie lub pendrivie) na adres:

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
ul. Bema 26, 81- 381 Gdynia
z dopiskiem: GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA.

Warunkiem dopuszczenia utworu do konkursu jest dołączenie własnoręcznie podpisanego przez autora zgłoszenia. Wzór zgłoszenia oraz regulamin konkursu znajdują się na stronach internetowych: www.teatrgombrowicza.art.pl oraz www.gnd.art.pl.

Wszelkie pytania należy kierować na adres e-mail: gnd@teatrgombrowicza.art.pl

 

20.05.2018 | PROTOKÓŁ Z OBRAD KAPITUŁY  11. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ Z DNIA 19.05.2018

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Ewa Guderian-Czaplińska, Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek (przewodniczący Kapituły), Jerzy Stuhr,  na posiedzeniu w dniu 19  maja 2018 roku, nagrodę główną 11 edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w wysokości 50 tysięcy złotych,  postanowiła przyznać Przemysławowi Pilarskiemu  za sztukę „Wracaj”.

Tegoroczny festiwal R@Port obramowany został niespodziewaną klamrą: rozpoczął się pokazem „Ślubu” w reżyserii Anny Augustynowicz, zamyka go zaś przyznanie nagrody dramatowi, który aktualizuje topos powrotu do domu, obecny w sztuce Gombrowicza. Jest to powrót podobnie widmowy i nieoczywisty, powrót do miejsca, które lokuje się zarazem w Polsce, jak i w głowach jej obywateli, wciąż niegotowych na otwarcie przestrzeni (zarówno fizycznej, jak i mentalnej) dla mieszkańców innych niż podpowiada to mit narodowej jedności.

Do domu zasiedlonego przez polską rodzinę powraca ktoś, kto kiedyś w nim mieszkał. Dom znajduje się w Radomiu, a dramat odwołuje się do lokalnych historii, ale ani to miejsce nie jest konkretne, ani domownicy nie są żywymi postaciami – to fantomy społecznych emocji (i w tym sensie tekst Przemysława Pilarskiego jest zdecydowanie ponadlokalny). Zjawy mieszkańców uobecniają się w językowych kliszach, nieznośnie powtarzanych rytuałach codzienności, pilnowaniu zaskorupiałych tradycji. To wszystko „nimi mówi” i „nimi działa”, jakby nie mieli własnego języka – w ten sposób uparcie skrywają  swoje dawne winy za murem niedopowiedzeń i kompulsywnie powtarzanych banałów. Dramat konsekwentnie jednak rozwija obrazy urealniające widmową przestrzeń i operuje pojęciami, które w polszczyźnie już dawno straciły niewinność: las, rzeka, pociąg, buty, marzec brzmią swoim pełnym napięć rewersem i budują sieć skojarzeń. Upiorną „drugą stronę” mają tu zresztą wszystkie miejsca i wszyscy bohaterowie.

Dramat Przemysława Pilarskiego diagnozuje więc, po pierwsze, stan społecznego kryzysu komunikacyjnego, brak języka, który pomógłby przezwyciężyć lęki, wyobrażenia i wmówienia. Po drugie, uczula na związek kalekiego języka i skłamanego życia, nieuchronnie wybuchającego przemocą. I wreszcie – za sprawą groteski, niejasnego statusu osób i miejsc, popkulturowych aluzji, włączenia do tekstu piosenek – stanowi poważne wyzwanie dla inscenizatora. Teatrowi przy próbie wystawienia raczej pogmatwa szyki niż poprowadzi za rękę, raczej utrudni niż ułatwi, prostota tego tekstu jest bowiem tylko pozorna, choć formalnie zachowuje szlachetny minimalizm. Zadaniem dramatu Pilarskiego jest właśnie – namieszać. Nagradzamy go także za ten potencjał.

 

20.05.2018 | PROTOKÓŁ Z OBRAD JURY GDYŃSKIEJ ALTERNATYWNEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ, Z DNIA 18 MAJA 2018

Jury Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Anna Bielecka-Mateja, Sara Gosk, Weronika Grygorcewicz, Wioletta Małecka i Justyna Sawicka, hołdując swojej wolności i odrębności w pierwszej kolejności chciało postawić na demokratyczne wybory. Zamiast sprawiedliwego wyroku wyszła jednak scena jak z Mrożka. Na pięć głosujących w cylindrze znalazło się sześć karteczek. I co teraz? Tratwa na pełnym morzu miała już utonąć, gdy nagle znalazłyśmy w kufrze pięć butelek piwa bezalkoholowego. Rozpoczęłyśmy więc obrady i oto, co po burzy udało nam się ustalić wcale nie jednomyślnie.

Tegoroczne zmagania dramaturgów były nierówne. Wśród konkursowych tekstów znalazły się takie, które doczekały się już obróbki scenicznej i takie, które na uruchomienie swojego teatralnego potencjału jeszcze czekają. A jak to z czekaniem bywa, o czym na pewno wie autorka widoku z mojego balkonu Monika Siara, mogą się nie doczekać, czego jej samej oczywiście nie życzymy.

Każdy z utworów zaprosił nas do konkretnej przestrzeni – mniejszej lub większej, otwartej – w każdym słowa tego znaczeniu, bo i na świat, i na ludzi i na wielkość ich poglądów lub zamkniętej, nawet klaustrofobicznej. Podróżowałyśmy więc metrem, podglądałyśmy świat w pudełku od zapałek, zwiedzałyśmy Nową Hutę, poznawałyśmy ludzi z miasteczka gdzieś między Lizboną a Moskwą, jadłyśmy obiad w Radomiu. Wszędzie widziałyśmy bohaterów, ale co najważniejsze bohaterów różnych, inspirujących i prowokujących do tego, by ich tak „po naszemu”, „po polsku” oceniać – przez pryzmat ich pobożności, emocjonalności, patriotyzmu, człowieczeństwa.

Postanowiłyśmy zatem nagrodzić tekst, który wielopłaszczyznowo ukazuje wachlarz  ludzkich uczuć, wierzeń, zachowań; tekst nasycony symboliką, odwołujący się zarówno do pomników kultury, ludowości,
a jednocześnie poruszający wciąż aktualne dramaty wielu małych ojczyzn. Przedstawione w nim postaci są niejednoznaczne, co pozostawia szerokie pole interpretacyjne zarówno dla widza jak i reżysera. Spoiwem tajemniczego nastroju jest tu zrytmizowany tekst bazujący na powtórzeniach, które w efekcie prowadzą do jego umuzycznienia. Porwał nas ten świat i nie wypuszcza ze swych wilczych pazurów, dlatego Alternatywną Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną w roku 2018 przyznajemy duetowi (PIK) Paweł Wolak i Katarzyna Dworak za dramat Wierna wataha.

 

25.03.2018 |PROTOKÓŁ Z OBRAD KAPITUŁY 11. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ Z DNIA 23 MARCA  2018 ROKU

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że dnia 23 marca 2018 roku na posiedzeniu w Warszawie, Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, obradująca pod przewodnictwem Grzegorza Niziołka w składzie: Ewa Guderian-Czaplińska, Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr, po przeczytaniu trzydziestu dziewięciu sztuk zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu, nominowała do finału następujących autorów (wymienionych w porządku alfabetycznym):

Tożsamość Wila Gabrieli Muskały i Moniki Muskały

Metro Afganistan Łukasza Pawłowskiego

Wracaj Przemysława Pilarskiego

widok z mojego balkonu Moniki Siary

Wierna Wataha Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak-Wolak

 

25.03.2018 | ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA JURY ALTERNATYWNEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że rozstrzygnięty został dwuetapowy konkurs na jurorów Gdyńskiej Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej.

Jego laureatkami zostały: Anna Bielecka-Mateja – nauczycielka z Żukowa, Sara Gosk – studentka z Gdyni, Weronika Grygorcewicz – studentka z Gdańska, Wioletta Małecka – kulturoznawczyni z Rumi, Justyna Sawicka – doktorantka z Gdańska.

Alternatywne jury przyzna własną nagrodę dla najlepszej sztuki 2017 roku nadesłanej na konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Będzie działać niezależnie od Kapituły, w skład której wchodzą najwięksi znawcy polskiego dramatu współczesnego. Prace jury toczyć się będą w dniach 13-20 maja podczas 13. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Udział w jury ma charakter społeczny. Nagrodą dla jurorów jest zaproszenie na spektakle prezentowane w ramach Festiwalu.

 

16.02.2018 | PROTOKÓŁ Z OBRAD KOMISJI ARTYSTYCZNEJ 11 GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ 2018

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że dnia 15. 02. 2018 roku, na posiedzeniu w Gdyni, Komisja Artystyczna Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran, Wojciech Owczarski, po przeczytaniu 259 sztuk zgłoszonych do jedenastej edycji konkursu, dokonała wyboru spośród nich 40 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu.

W porządku alfabetycznym (niezhierarchizowanym) są to:

#ciemność Tomasza Kaczorowskiego

Ae/fekty wtórne Małgorzaty Lech

Czas na kolejny etap Doroty Sawki

Davie Tomasza Bauera

Długie życie Rafała Wojasińskiego

Do ciebie mówię… Lecha Mackiewicza

Dżentelmenelia czyli Funikularem do latyfundium Cezarego Rejsela

Efekt jednej frazy Sylwii Frołow i Grzegorza Bogdała

Elementarz Barbary Klickiej

Film odcinkowy z ludźmi w tle Magdaleny Drab

Fuckbook Afrodyty Weselak

Futurokomuna Marcina Kube i Marzeny Podgórskiej

Getto Tomasza Cymermana

Idę tylko zimno mi w stopy Tomasza Mana

Język obcy Marii Wojtyszko

Jonasz Beniamina M. Bukowskiego

k. jak ˙ʞ / blaga performatywna  Marcina Teodorczyka

Lokis Anki Herbut

Kmicic na czysto Jakuba Wojnarowskiego

Małe opowieści Adriana R. Chmielewskiego

Metro Afganistan Łukasza Pawłowskiego

Miejsce nieodkryte. Biegun północny Tomasza Jękota

Nasza jest noc Piotra Rowickiego

Niebieskie oczy proletariatu Marka Kochana

O snach Beniamina M. Bukowskiego

obroty Joanny Mazur

Obsesje i wymagania Joanny Bednarczyk

Pogrom alfonsów Warszawa 1905 rekonstrukcja Jakuba Skrzywanka

Słoń Łukasza Staniszewskiego

SMS o treści RATUNKU Agnieszki Charkot

Somnambulizm Antoniego Wincha

Stawiajmy pomniki muchom Sary Barcell

szczegółowa teoria życia i umierania Michała Zdunika

Tożsamość Wila Gabrieli Muskały i Moniki Muskały

Wege-nacja Iwony Kusiak

widok z mojego balkonu Moniki Siary

Wierna wataha Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak-Wolak

Wojak Szwejk i pokój na świecie Mateusza Pakuły

Wracaj Przemysława Pilarskiego

Znaczył kapitan Szymona Jachimka

 

15.02.2018 |GDYŃSKA ALTERNATYWNA NAGRODA DRAMATURGICZNA. KONKURS NA JURORÓW.

Podczas finału 11. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, oprócz profesjonalnej Kapituły, pracować będzie jury złożone z miłośników sceny, które po przeczytaniu pięciu wybranych do finału sztuk i obejrzeniu ich czytań przyzna własną Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną.

Skład jury zostanie wybrany w drodze konkursu.

Teatr Miejski w Gdyni zaprasza wszystkie osoby pasjonujące się współczesnym teatrem i dramatem do zgłaszania swoich kandydatur na członków jury Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej. Zgłoszenia należy nadsyłać do 15 marca 2018 na adres info@teatrgombrowicza.art.pl. Zgłoszenie powinno zawierać krótkie oświadczenie „Dlaczego chcę zostać jurorem Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej”, oraz notę biograficzną. Oba teksty łącznie nie powinny przekroczyć jednej strony (ok. 2000 znaków).

Autorzy najciekawszych zgłoszeń zostaną zaproszeni do Teatru Miejskiego w Gdyni na rozmowę, która odbędzie się 24 marca 2018. Przebieg tej rozmowy zdecyduje o wyborze piątki jurorów Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej.

Prace jury toczyć się będą w dniach 14-20 maja podczas 13. Festiwalu R@Port. Udział w jury będzie miał charakter społeczny. Nagrodą dla jurorów będzie zaproszenie na spektakle prezentowane w ramach festiwalu.

11.01.2018 |GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA 2018 SZTUKI NADESŁANE

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że  258 sztuk zostało zakwalifikowanych do udziału w jedenastej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.  Wśród nadesłanych tekstów znajdują się utwory uznanych przez teatr twórców, takich jak Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Maria Wojtyszko, Jarosław Jakubowski, Mateusz Pakuła, czy Tomasz Śpiewak oraz, oczywiście, debiutantów.

Do połowy lutego trzyosobowa Komisja Artystyczna w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski, wyłoni spośród nadesłanych sztuk 40  tytułów, które przejdą do półfinału. Ogłoszenie wyników pierwszego etapu nastąpi po 15 lutego 2018.

Następnie Kapituła GND w składzie: Justyna Jaworska, Ewa Guderian – Czaplińska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr  wybierze maksymalnie pięć tytułów, nominowanych do finału. Nazwiska finalistów poznamy pod koniec marca.

Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata 11. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej nastąpi 20 maja 2018 roku, podczas 13. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych. Przyznana zostanie również Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna.

W dniach 14-18 maja 2018 roku, odbędą się czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu.

Wszelkie informacje o wynikach kolejnych etapów konkursu będą publikowane na stronie  www.gnd.art.pl, a także na stronie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni – www.teatrgombrowicza.art.pl.

 

19.10.2017 | Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza 11. edycję ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę DRAMATURGICZNĄ

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza 11. edycję ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę DRAMATURGICZNĄ dla najlepszej sztuki przeznaczonej na scenę dramatyczną, napisanej po polsku przez żyjącego autora. Do konkursu mogą zostać zgłoszone utwory, które zostały napisane w okresie 12 miesięcy przed terminem nadsyłania prac. Termin nadsyłania prac upływa 31 grudnia 2017 (decyduje data stempla pocztowego).
Nagroda wynosi 50 tys. zł brutto. Finał konkursu odbędzie się w maju 2018 roku podczas 13. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

Zgłoszenia do konkursu dokonuje autor sztuki lub osoba przez niego upoważniona, przesyłając jej wydruk w trzech egzemplarzach wraz z wersją elektroniczną (zapisaną w formacie doc) na adres:

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
ul. Bema 26, 81- 381 Gdynia
z dopiskiem: GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA.

Warunkiem dopuszczenia utworu do konkursu jest dołączenie własnoręcznie podpisanego przez autora zgłoszenia. Wzór zgłoszenia oraz regulamin konkursu znajdują się na stronach internetowych: www.teatrgombrowicza.art.pl oraz www.gnd.art.pl.

Wszelkie pytania należy kierować na adres e-mail: info@teatrgombrowicza.art.pl, produkcja@teatrgombrowicza.art.pl.

 

27.05.2017 | PROTOKÓŁ Z OBRAD KAPITUŁY 10. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ Z DNIA 27.05.2017

Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Ewa Guderian-Czaplińska, Justyna Jaworska (przewodnicząca Kapituły), Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr, na posiedzeniu w dniu 27 maja 2017 roku, nagrodę główną 10 edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w wysokości 50 tysięcy złotych, postanowiła przyznać Magdalenie Drab za sztukę „Słabi. Ilustrowany banał teatralny”.
Autorka dramatu w sposób bardzo subtelny przedstawia doświadczenie depresji, konstruując świat na przecięciu realizmu i fantazji. Realizm pozwala na empatyczne podążanie za bohaterką, która „nie mieści się” w świecie przewidzianym dla niej przez społeczeństwo i kulturowe przymusy uosabiane przez otaczające ją postaci, zaś fantazje dają chwilowe złudzenie utrzymania się na powierzchni.
„Słabi” to nie tylko udana próba dramatycznego opracowania tematu długo w teatrze tabuizowanego. Dramat opowiada także o częstym doświadczeniu inności, nieprzystawalności, odklejeniu od wymagań „udanego” życia.
Magdalena Drab operuje minimalistycznym, dość surowym językiem (choć jej frazy zapadają w pamięć), zamiast didaskaliów zaproponowała proste rysunki komentujące stany bohaterów i relacje między nimi – oba te kody konstruują świat tyleż groteskowy co przerażający.

 

27.05.2017 | PROTOKÓŁ Z OBRAD KAPITUŁY  10. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ Z DNIA 27.05.2017

Po zapoznaniu się z tekstami dramatów zakwalifikowanych do tegorocznego Finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej Jury Alternatywnej Nagrody (Alternatywne Jury) w składzie Joanna Magdalena Gruca, Katarzyna Kręglewska, Joanna Lisiewicz, Magda Mielke, Aleksandra Wysocka pragnie przedstawić r@port dotyczący problemów poruszanych we współczesnej dramaturgii. Z lektury wynika, co następuje:
- polskie społeczeństwo jest podzielone,
- rzeczywistość ulicy jest wybitnie sceniczna, zwłaszcza ubrana w naukowy dyskurs,
- ludzie (i nieludzie) są z natury dobrzy,
- jeśli są źli to nie dali rady,
- teatr też jest dobry, a nawet najlepszy, bo pomaga uporać się z traumą,
- traumy dotykają dzieci, jak również dorosłych,
- ale nawet do depresji można podchodzić z uśmiechem,
- dramaty pisze się dla innych, albo dla siebie.

Ale do rzeczy:
W filmie Roya Anderssona „Pieśni z drugiego piętra” najsłabszym okazuje się ten, który
wycofując się ze społecznego pędu, zatrzymał się. Jego brat, doceniając akt woli i
buntu, mówi do niego: „Umiłowani, którzy siedzą”. Bohaterowie „Słabych” to Ci właśnie,
którzy usiedli. Za słabi, by gnać niesieni nurtem społecznych oczekiwań, ról podjętych z
trudem, równie niespełnionych. Usiedli ze słabości, wycofali się ze strachu. Nie na
pokaz, z ludzkiej zwyczajności. Niezrozumiani przez język zakrzyczanego smutku,
umarli dla świata, dla samych siebie. Umarli żywi. Zmarginalizowani, słabi, banalni w
swojej bezradności. Ale usiedli, by przeżyć coś. By na moment zabolało, by coś
wydarzyło się. I na chwilę zmieniło na naiwnie radosne ich oblicze świata. Bo się z
życiem czasem nie da wygrywać. I człowiek nie ma w sobie nawet na tyle siły, by ze
złości, w gniewie wykrzyczeć, że wkurwia go to i tamto. I jeszcze to. Czasem,
niezależnie od podjętego działania, czy w dobrej wierze, czy w akcie desperacji – chcąc
być jakąkolwiek bądź, najlepszą wersją siebie, pozostajemy najgorszą z możliwych.
Chciałoby się czytać i oglądać w teatrze niebanalne historie o banałach, w które
jesteśmy na co dzień uwikłani. Nie stawiając temu światu lustra, ani nie powtarzając
dosłownie wszystkiego, co zasłyszane. Tego wyzwania podjęła się autorka tekstu, który
pragniemy wyróżnić. Magdalena Drab ma wyczulony słuch na świat. Język, którym
mówią jej anty-bohaterowie można nazwać stanowczym szeptem, wypowiadanym w
uświadomionym amoku. Wulgaryzmy, jako środki ekspresji, już dawno uległy
wyeksploatowaniu. Ostatni przejmujący krzyk: „Jestem wkurwiony”, wydał w teatrze
ustami Eryka Lubosa Boguś, w sztuce Przemysława Wojcieszka „Made in Poland”.

W zakrzyczanym świecie, zredukowanym do banału – banału jedynej słusznej racji i
jedynej słusznej roli społecznej – tylko szept może być słyszalny, krzyku nikt już dziś nie
słyszy. Skrytym marzeniem staje się, jakże banalna, potrzeba bliskości drugiego
człowieka. Ale takie niespektakularne marzenia, spełniać można już tylko w ukryciu, na
zapleczu mięsnego sklepu, przy zgaszonym świetle. Choć i to na próżno.
Wierzymy w wymowność opuszczonej głowy, opuszczonych rąk, oczom utkwionym w
ziemię, bardziej niż zaciśniętej pięści, krzykom i tupaniu, dlatego też postanowiłyśmy
nagrodzić tekst Magdaleny Drab – „Słabi. Ilustrowany banał teatralny”.

 

20.04.2017 | FINAŁ 10. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ 22-27 maja 2017

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

Czytania i szkice sceniczne najlepszych sztuk zgłoszonych do konkursu!

22 maja g.16.45 PIEKŁO-NIEBO Marii Wojtyszko
reżyseria: Łukasz Kos

23 maja g. 16.45 SŁABI. ILUSTROWANY BANAŁ TEATRALNY Magdaleny Drab
reżyseria: Marcin Wierzchowski

24 maja g.16.45 KONIEC PRZEMOCY Bogny Burskiej i Magdy Mosiewicz
reżyseria: Michał Buszewicz

25 maja g.16.45 WSZYSTKO O MOJEJ MATCE Tomasza Śpiewaka
reżyseria: Magda Szpecht

26 maja g.16.45 BŁĄD WEWNĘTRZNY Anny Wakulik
reżyseria: Anna Wieczur-Bluszcz

wstęp wolny

27 maja g. 22.00 Gala Finałowa Festiwalu R@Port i Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

 

11.04.2017 | ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA JURY ALTERNATYWNEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że rozstrzygnięty został dwuetapowy konkurs na jurorów Gdyńskiej Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej. Jego laureatkami zostały: Joanna Magdalena Gruca – studentka z Gdańska, Katarzyna Kręglewska – teatrolożka z Gdańska, Joanna Lisiewicz – wykładowczyni z Gdańska, Magda Mielke – studentka z Gdyni i Aleksandra Wysocka – nauczycielka z Gdyni.

Alternatywne jury przyzna własną nagrodę dla najlepszej sztuki 2016 roku nadesłanej na konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Będzie działać niezależnie od Kapituły, w skład której wchodzą najwięksi znawcy polskiego dramatu współczesnego. Prace jury toczyć się będą w dniach 22-27 maja podczas 12. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Udział w jury ma charakter społeczny. Nagrodą dla jurorów jest zaproszenie na spektakle prezentowane w ramach Festiwalu.

 

10.04.2017 | PROTOKÓŁ Z OBRAD KAPITUŁY 10. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ Z DNIA 7 KWIETNIA 2017 ROKU

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że dnia 7 kwietnia 2017 roku na posiedzeniu w Warszawie, Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, obradująca pod przewodnictwem Justyny Jaworskiej, w składzie: Ewa Guderian-Czaplińska, Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr, po przeczytaniu czterdziestu sztuk zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu, nominowała do finału następujących autorów (wymienionych w porządku alfabetycznym):

„Koniec przemocy” Bogny Burskiej, Magdy Mosiewicz
„Słabi. Ilustrowany banał teatralny” Magdaleny Drab
„Wszystko o mojej matce” Tomasza Śpiewaka
„Błąd wewnętrzny” Anny Wakulik
„Piekło-Niebo” Marii Wojtyszko

 

24.02.2017 | Protokół z obrad Komisji Artystycznej 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2017

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że dnia 23. 02. 2017 roku, na posiedzeniu w Gdyni, Komisja Artystyczna Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran, Wojciech Owczarski, po przeczytaniu 238 sztuk zgłoszonych do dziesiątej edycji konkursu, dokonała wyboru spośród nich 40 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu.

W porządku alfabetycznym (niezhierarchizowanym) są to:

„American Beauty” Małgorzaty Lech
„Bang, bang” Tomasza Jękota
„Beat” Macieja Bogusławskiego
„Beit cafe” Marka Branda
„Biały tydzień” Bartosza Popadiaka
„Blisko/daleko” Rity Jankowskiej
„Błąd wewnętrzny” Anny Wakulik
„CZSNR. Człowiek z szlafrokiem na ramieniu” Przemysława Kazuska
„Czwarta księga” Roberta Jarosza
„Dopóki mam język. 16 minut” Marzeny Sadochy
„Dziś umarł Prokofiew” Moniki Milewskiej
„Gościnność” Pawła Ciacha
„Hajduki” Andrzeja Błażewicza
„Hanoch odchodzi bez słowa” Antoniego Wincha
„Hymn Narodowy” Przemysława Wojcieszka
„Jeremi się ogarnia. LOL” Szymona Jachimka
„Koncert” Jarosława Jakubowskiego
„Koniec przemocy” Bogny Burskiej, Magdy Mosiewicz
„Las Villas. Antyfazja” Tomasza Kaczorowskiego
„Małe głodne zagraniczne dziecko, które prawie nie mówi po polsku” Karoliny Sochoń
„Minotaur” Tomasza Walesiaka
„Mosdorf. Rekonstrukcja” Beniamina M. Bukowskiego
„Nie znajdzie cię, chłopaku w tym małym mieście już nikt” Mariusza Gołosza
„Ołowiany ptaszek” Łukasza Staniszewskiego
„Patron” Marii Spiss
„Piekło-niebo” Marii Wojtyszko
„Reality show(s). Kabaret o rzeczach strasznych” Przemysława Pilarskiego
„Reykjavik ’74” Marty Sokołowskiej
„Słabi. Ilustrowany banał teatralny” Magdaleny Drab
„Słowa” Barbary Sadurskiej
„Tchórz” Jacka Bały
„Telefon 112” Przemysława Jurka
„VV. Nie jestem już psem” Łukasza Wojtysko
„Wielcy inni: jak uratować świat” Jacka Kozłowskiego
„Witajcie w Honolulu” Wojciecha Pawlika
„Władcy” Magdaleny Wleklik
„Wszystko o mojej matce” Rafała Matusza
„Wszystko o mojej matce” Tomasza Śpiewaka
„Wyspa Chudych” Karoliny Maciejaszek
„Żyjemy w najlepszym z możliwych światów” Alicji Kobielarz

15.02.2017 | Gdyńska Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna. Konkurs na jurorów

Podczas finału 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, oprócz profesjonalnej Kapituły, pracować będzie, już po raz trzeci, jury złożone z miłośników sceny, które po przeczytaniu pięciu wybranych do finału sztuk i obejrzeniu ich czytań przyzna własną Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną.

Skład jury zostanie wybrany w drodze konkursu.

Teatr Miejski w Gdyni zaprasza wszystkie osoby pasjonujące się współczesnym teatrem i dramatem do zgłaszania swoich kandydatur na członków jury Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej. Zgłoszenia należy nadsyłać do 15 marca 2017 na adres info@teatrgombrowicza.art.pl. Zgłoszenie powinno zawierać krótkie oświadczenie „Dlaczego chcę zostać jurorem Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej”, oraz notę biograficzną. Oba teksty łącznie nie powinny przekroczyć jednej strony (ok. 2000 znaków).

Autorzy najciekawszych zgłoszeń zostaną zaproszeni do Teatru Miejskiego w Gdyni na rozmowę, która odbędzie się 8 kwietnia. Przebieg tej rozmowy zdecyduje o wyborze piątki jurorów Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej.

Prace jury toczyć się będą w dniach 22-28 maja podczas 12. Festiwalu R@Port. Udział w jury będzie miał charakter społeczny. Nagrodą dla jurorów będzie zaproszenie na spektakle prezentowane w ramach Festiwalu.

 

12.01.2017 | GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA 2017 SZTUKI NADESŁANE

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że  238 sztuk zostało zakwalifikowanych do udziału w dziesiątej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.  Wśród nadesłanych tekstów znajdują się utwory uznanych już twórców, takich jak Anna Wakulik, Marek Brand, Jarosław Jakubowski, czy Przemysław Wojcieszek oraz, oczywiście, debiutantów.

Do końca lutego trzyosobowa Komisja Artystyczna w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski, wyłoni spośród nadesłanych sztuk 40  tytułów, które przejdą do półfinału. Ogłoszenie wyników pierwszego etapu nastąpi na początku marca.

Następnie Kapituła GND w składzie której znajdują się m.in: Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr wybierze maksymalnie pięć tytułów,  nominowanych do finału. Nazwiska finalistów poznamy w połowie kwietnia.

Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej nastąpi 27 maja 2017 roku, podczas 12. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych. Przyznana zostanie również Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna.

W dniach 22-27 maja 2017 roku, odbędą się czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu.

Wszelkie informacje o wynikach kolejnych etapów konkursu będą publikowane na stronie  www.gnd.art.pl, a także na stronie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni – www.teatrgombrowicza.art.pl.

 

6.10.2016 | OGŁOSZENIE 10 GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza 10. edycję ogólnopolskiego konkursu o GDYŃSKĄ NAGRODĘ DRAMATURGICZNĄ dla najlepszej sztuki przeznaczonej na scenę dramatyczną, napisanej po polsku przez żyjącego autora. Do konkursu mogą zostać zgłoszone utwory, które zostały napisane w okresie 12 miesięcy przed terminem nadsyłania prac. Termin nadsyłania prac upływa 31 grudnia 2016 (decyduje data stempla pocztowego).

Nagroda wynosi 50 tys. zł brutto. Finał konkursu odbędzie się w maju 2017 roku. Zgłoszenia do konkursu dokonuje autor sztuki lub osoba przez niego upoważniona, przesyłając jej wydruk w trzech egzemplarzach wraz z wersją elektroniczną (zapisaną w formacie doc) na adres:

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
ul. Bema 26, 81- 381 Gdynia
z dopiskiem: GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA.

Warunkiem dopuszczenia utworu do konkursu jest dołączenie własnoręcznie podpisanego przez autora zgłoszenia. Wzór zgłoszenia oraz regulamin konkursu znajdują się na stronach internetowych: www.teatrgombrowicza.art.pl oraz www.gnd.art.pl.

Wszelkie pytania należy kierować na adres e-mail: info@teatrgombrowicza.art.pl, produkcja@teatrgombrowicza.art.pl.

 

28.05.2016 | PROTOKÓŁ Z OBRAD KAPITUŁY  9. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ Z DNIA 28.05.2016

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Dorota Sajewska Jerzy Stuhr (przewodniczący Kapituły),  na posiedzeniu w dniu 28 maja 2016 roku, nagrodę główną tegorocznej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w wysokości 50 tysięcy złotych,  postanowiła przyznać Jolancie Janiczak za sztukę „Sprawa Gorgonowej”.

„Sprawa Gorgonowej” zwraca uwagę oryginalną konstrukcją dramaturgiczno-językową i ukazuje, w jaki sposób wielkie wydarzenia medialne przysłaniają niebezpieczeństwa aktualnej polityki.

 

28.05.2016 | PROTOKÓŁ Z OBRAD JURY GDYŃSKIEJ ALTERNATYWNEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ, Z DNIA 28 MAJA 2016

Teksty zakwalifikowane do finału tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej zaskoczyły nas swoją różnorodnością gatunkową i stylistyczną. Każdy z pięciu utworów reprezentuje odmienną poetykę i konwencję dramaturgiczną; każdy realizuje autorską wizję teatru przy wykorzystaniu specyficznej formy literackiej.

Dramaturgiczne debiuty znalazły się obok tekstów autorów, od lat konsekwentnie tworzących własny język. W części utworów zachwyciła nas odkrywczość i umiejętność przełamywania schematów, w innych dostrzegłyśmy przewidywalność, wtórność i alogiczność.

Podkreślając zróżnicowany poziom konkursowych dramatów, alternatywne Jury GND w składzie: Katarzyna Gajewska, Agnieszka Górnicka, Agnieszka Kowalska, Julia Lewandowska, Gabriela Stankiewicz przyznało nagrodę sztuce, której oryginalność nie jest dziełem przypadku, ale konsekwencją obranej drogi artystycznej i świadomych wyborów. Nagrodzony przez nas dramat szuka nowej jakości w języku i eksperymentuje z jego formą, rytmem i brzmieniem. Prezentuje stylistyczny eklektyzm, uruchamiający w wyobraźni odbiorców nieoczywiste strategie performatywnej lektury dramatu.

Za umiejętność wsłuchania się w język współczesności i ukazania jego możliwości kreowania światów oddalonych w czasie historycznym; za stworzenie czarnej komedii, która przyjmuje formę wyjątkowej, literackiej partytury muzycznej – teatralnego koncertu na głosy komiksowych bohaterów, nagrodę otrzymuje sztuka „Supernova Live” Sandry Szwarc.

 

11.04.2016 | ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA JURY ALTERNATYWNEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że rozstrzygnięty został dwuetapowy konkurs na jurorów Gdyńskiej Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej. Jego laureatkami zostały: Katarzyna Gajewska – krytyczka z Gdyni, Agnieszka Górnicka – kulturoznawczyni z Warszawy, Agnieszka Kowalska – managerka z Gdyni, Julia Lewandowska – studentka z Rumi i Gabriela Stankiewicz – studentka z Warszawy. Alternatywne jury przyzna własną nagrodę dla najlepszej sztuki 2015 roku nadesłanej na konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Będzie działać niezależnie od  Kapituły, w skład której wchodzą najwięksi znawcy polskiego dramatu współczesnego. Prace jury toczyć się będą w dniach 23-29 maja podczas 11. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Udział w jury ma charakter społeczny. Nagrodą dla jurorów jest zaproszenie na spektakle prezentowane w ramach Festiwalu.

 

7.04.2016 | PROTOKÓŁ Z OBRAD KAPITUŁY 9. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ Z DNIA 06.04.2016

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni  informuje, że dnia 6 kwietnia 2016 roku na posiedzeniu w Warszawie, Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, obradująca pod przewodnictwem Jerzego Stuhra, w składzie: Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Dorota Sajewska, Jerzy Stuhr, po przeczytaniu czterdziestu sztuk zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu nominowała do finału następujących autorów (wymienionych w porządku alfabetycznym):

„Sprawa Gorgonowej”  Jolanty Janiczak

„Pawi tren”  Iwony Korszańskiej

„Ciało moje”  Marka Pruchniewskiego

„Supernova Live”  Sandry Szwarc

„Ogrody chwały”  Jacka L. Zawady

Czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu odbędą się w dniach 23-27 maja 2016, podczas 11. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata 9. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej nastąpi 29 maja 2016 roku. Do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych.

 

23.02.2016 | Protokół z obrad Komisji Artystycznej półfinału 9 edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że dnia 23 lutego 2016 roku Komisja Artystyczna w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran, Wojciech Owczarski, po przeczytaniu 215 sztuk zgłoszonych do dziewiątej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną dokonała wyboru spośród nich 40 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu.

W porządku alfabetycznym (niezhierarchizowanym) są to:

„Anyżek” Bartłomieja Siwca
„Bracia” Pawła Mossakowskiego
„Ciało moje” Marka Pruchniewskiego
„Cicha noc” Amanity Muskarii
„Cudze meble” Magdaleny Miecznickiej
„Cudzoziemka” Justyny Lipko-Koniecznej
„Dośnić do końca” Marceliny Obarskiej, Bartosza Żurowskiego
„Emigrantka” Szymona Jachimka
„Frengin” Marty Guśniowskiej
„J.P. Śliwa” Piotra Roguckiego
„Kalkstein/Czarne Słońce” Julii Holewińskiej
„Kobieta  w lustrze” Piotra Domalewskiego
„Krzysztof. Komedia” Jarosława Murawskiego
„MARS-ONE przegrany” Piotra Trojana
„Mazagan. miasto” Beniamina Bukowskiego
„Miasto Pustych Pianin” Mateusza Pakuły
„Mów mi Marianna” Joanny Owsianko
„New Year’s Day” Piotra Rowickiego
„np. ILOVEYOU (na pięć liter, pierwsza wu)” Aleksandra Wenglasza
„Ogrody chwały” Jacka L. Zawady
„Pawi tren” Iwony Korszańskiej
„Po co nam komputery, skoro ludzie umierają na dezynterię?” Adrianny Alksnin
„Portret damy” Magdy Kupryjanowicz
„Pukanie do drzwi” Rafała Wojasińskiego
„Pussy Acosta. Obrzędy Higieniczne” Magdy Fertacz
„Reduta Restituta” Tomasza Stochniała
„Rozrzucone” Marcina Kurka
„Sala Królestwa” Tomasza Śpiewaka
„Sprawa Gorgonowej” Jolanty Janiczak
„Stroiciel grzebieni” Krzysztofa Niedźwiedzkiego
„Supernova Live” Sandry Szwarc
„SYLWIA mężczyźni którzy dużo mówią” Tomasza Walesiaka
„Sztuka na kredyt” Mariusza Babickiego
„Śnięta ryba” Marty Fortowskiej
„Teraz, wtedy” Antoniego Wincha
„Trollgatan. Ulica Trolli” Tomasza Kaczorowskiego
„Trzy życzenia” Agaty Obratańskiej
„W górę” Jakuba Roszkowskiego
„Wielcy inni: depresje. Szymborska, Rymkiewicz, Bielicka” Jacka Kozłowskiego
„Wyższe wcielenie karalucha” Szymona Bogacza

Nazwiska pięciu finalistów poznamy w połowie kwietnia. W dniach 23-27 maja 2016 roku odbędą się czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu. Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata 9 Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej nastąpi 28 maja 2016 roku, podczas 11 Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych. Po raz drugi swoją Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną przyzna również jury społeczne.

 

15.02.2016 | Gdyńska Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna – konkurs na jurorów

Podczas finału 9. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, oprócz profesjonalnej Kapituły, pracować będzie już po raz drugi jury złożone z miłośników sceny, które po przeczytaniu pięciu wybranych do finału sztuk i obejrzeniu ich czytań przyzna własną Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną.

Skład jury zostanie wybrany w drodze konkursu.

Teatr Miejski w Gdyni zaprasza wszystkie osoby pasjonujące się współczesnym teatrem i dramatem do zgłaszania swoich kandydatur na członków jury Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej. Zgłoszenia należy nadsyłać do 15 marca 2016 na adres info@teatrgombrowicza.art.pl. Zgłoszenie powinno zawierać krótkie oświadczenie „Dlaczego chcę zostać jurorem Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej”, oraz notę biograficzną. Oba teksty łącznie nie powinny przekroczyć jednej strony (ok. 2000 znaków).

Autorzy najciekawszych zgłoszeń zostaną zaproszeni do Teatru Miejskiego w Gdyni na rozmowę, która odbędzie się 9 kwietnia. Przebieg tej rozmowy zdecyduje o wyborze piątki jurorów Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej.

Prace jury toczyć się będą w dniach 23-28 maja podczas 11. Festiwalu R@Port. Udział w jury będzie miał charakter społeczny. Nagrodą dla jurorów będzie zaproszenie na spektakle prezentowane w ramach Festiwalu.

 

12.01.2016 | GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA 2016 SZTUKI NADESŁANE

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że  216 sztuk zostało zakwalifikowanych do udziału w dziewiątej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.  Wśród nadesłanych tekstów znajdują się utwory uznanych już twórców, takich jak Magda Fertacz, Marta Guśniowska, Julia Holewińska, Jolanta Janiczak, Jarosław Jakubowski, Mateusz Pakuła, czy Piotr Rowicki, oraz, oczywiście, debiutantów.

Do końca lutego trzyosobowa Komisja Artystyczna w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski, wyłoni spośród nadesłanych sztuk 40  tytułów, które przejdą do półfinału. Ogłoszenie wyników pierwszego etapu nastąpi na początku marca.

Następnie, pięcioosobowa Kapituła GND w składzie: Justyna Jaworska, Dorota Sajewska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr wybierze maksymalnie pięć tytułów,  nominowanych do finału. Nazwiska finalistów poznamy w połowie kwietnia.

Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata 9. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej nastąpi 28 maja 2016 roku, podczas 11. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych.

W dniach 23-27 maja 2016 roku, odbędą się czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu.

Wszelkie informacje o wynikach kolejnych etapów konkursu będą publikowane na stronie  www.gnd.art.pl, a także na stronie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni – www.teatrgombrowicza.art.pl.

 

19.10.2015 | Ogłoszenie 9 edycji konkursu o GND

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza 9. edycję ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę DRAMATURGICZNĄ dla najlepszej sztuki przeznaczonej na scenę dramatyczną, napisanej po polsku przez żyjącego autora. Do konkursu mogą zostać zgłoszone utwory, które zostały napisane w okresie 12 miesięcy przed terminem nadsyłania prac. Termin nadsyłania prac upływa 31 grudnia 2015 (decyduje data stempla pocztowego).

Nagroda wynosi 50 tys. zł brutto. Finał konkursu odbędzie się w maju 2016 roku. Zgłoszenia do konkursu dokonuje autor sztuki lub osoba przez niego upoważniona, przesyłając jej wydruk w trzech egzemplarzach wraz z wersją elektroniczną (zapisaną w formacie doc) na adres:

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
ul. Bema 26, 81- 381 Gdynia
z dopiskiem: GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA.

Warunkiem dopuszczenia utworu do konkursu jest dołączenie własnoręcznie podpisanego przez autora zgłoszenia. Wzór zgłoszenia oraz regulamin konkursu znajdują się na stronach internetowych: www.teatrgombrowicza.art.pl oraz www.gnd.art.pl.

Wszelkie pytania należy kierować na adres e-mail: info@teatrgombrowicza.art.pl, produkcja@teatrgombrowicza.art.pl.

 

23.05.2015 | PROTOKÓŁ Z OBRAD KAPITUŁY VIII GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ Z DNIA 23.05.2015

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Jacek Kopciński (przewodniczący Kapituły), Grzegorz Niziołek, Piotr Olkusz, Dorota Sajewska, Jerzy Stuhr, na posiedzeniu w dniu 23 maja 2015 roku, nagrodę główną tegorocznej edycji GND, w wysokości 50 tysięcy złotych, jednogłośnie postanowiła przyznać Weronice Murek za sztukę „Feinweinblein”.

„Feinweinblein” w sposób subtelny, a zarazem niepokojący wsłuchuje się w polsko-niemiecką historię powojenną. Kapituła pragnie podkreślić oryginalność pisarskiej wyobraźni Weroniki Murek, jej umiejętność konstruowania wieloznacznego komunikatu literackiego, a także wyjątkowe wyczucie formy dramatycznej i teatralnej.

Komisja z satysfakcją stwierdza obecność w tegorocznym finale kilku zdolnych debiutantów, których utwory zapowiadają bardzo interesującą twórczość dramatyczną.

 

23.05.2015 | PROTOKÓŁ Z OBRAD JURY GDYŃSKIEJ ALTERNATYWNEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ, Z DNIA 23 MAJA 2015.

Jury Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Agnieszka Kobroń, Barbara Madany, Romuald  L. Mróz, Zuzanna Olbińska i Karolina Szczypek, na posiedzeniu w dniu 23 maja 2015 roku, postanowiło przyznać Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną 8. edycji GND

Beniaminowi Bukowskiemu za dramat „Niesamowici Bracia Limbourg”.

W utworze Beniamina Bukowskiego Jury Alternatywne doceniło spójną i dopracowaną konstrukcję dramaturgiczną, wielowarstwową fabułę z możliwością subwersywnego odczytania oraz potencjał sceniczny tekstu. Wielkim atutem dramatu jest jego plastyczność, intertekstualność oraz przejawiająca się w tekście wrażliwość autora. Urzekła nas także piękna wizja oczekiwania na koniec świata.

 

 

16.04.2015 | Gdyńska Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna

 Podczas finału 8. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oprócz profesjonalnej Kapituły pracować będzie w tym roku po raz pierwszy jury złożone z miłośników sceny, które po przeczytaniu pięciu wybranych do finału sztuk i obejrzeniu ich czytań przyzna własną Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną. Udział w jury będzie miał charakter społeczny. Nagrodą dla jurorów będzie zaproszenie na spektakle prezentowane w ramach Festiwalu.

Skład jury został wybrany w drodze konkursu.

Agnieszka Kobroń – studentka z Krakowa

Barbara Madany – teatrolożka z Gdyni

Romuald L. Mróz – lektor z Bydgoszczy

Zuzanna Olbińska – studentka z Lublina

Karolina Szczypek – tłumaczka z Warszawy

 

16.04.2015 | PROTOKÓŁ Z OBRAD KAPITUŁY VIII GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ Z DNIA 10.04.2015

Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni informuje, że 10 kwietnia 2015 roku na posiedzeniu w Warszawie, Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, obradująca pod przewodnictwem Jacka Kopcińskiego, w składzie: Dorota Sajewska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Piotr Olkusz, Jerzy Stuhr, po przeczytaniu czterdziestu sztuk zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu nominowała do finału następujących autorów (wymienionych w porządku alfabetycznym):

„Niesamowici bracia Limbourg”  Beniamina Bukowskiego

„Zielona wyspa”  Radosława Hendla

„Feinweinblein”  Weroniki Murek

„Von Bingen. Historia prawdziwa”  Sandry Szwarc

„Dziki Zachód” Anny Wakulik.

Sztuki finalistów konkursu zostaną przedstawione publiczności w formie czytań w dniach 18-22 maja 2015 podczas Festiwalu R@Port w Gdyni. Nazwisko laureata Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej zostanie ogłoszone 23 maja. Nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych wręczy jej fundator – Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. Po raz pierwszy zostanie też przyznana Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna.

 

25.02.2015 | Protokół z obrad Komisji Artystycznej VIII edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że dnia 23 lutego 2015 roku Komisja Artystyczna Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran, Wojciech Owczarski, po przeczytaniu 217 sztuk zgłoszonych do ósmej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną dokonała wyboru spośród nich 40 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu.

W porządku alfabetycznym (niezhierarchizowanym) są to:

„A niech to Gęś kopnie!” Marty Guśniowskiej
„A puch zapcha im gardła” Zuzanny Bućko
„Antisexus czyli 12 przykazań seksualnych rewolucyjnego proletariatu” Adama Baumana,
„Bema pamięci rapsod żałobny” Przemysława Wojcieszka
„Bohaterka” Małgorzaty Lech
„Człowiek przyszłości” Maliny Barcikowskiej
„Dekalog od.nowa” Szymona Bogacza
„Detroit. Historia ręki” Jolanty Janiczak
„Dom, drzewo, syn” Romualda Wiczy-Pokojskiego
„Dziki zachód” Anny Wakulik
„Feinweinblein” Weroniki Murek
„Fruwające dusze” Roberta Urbańskiego
„Good Night Cowboy” Julii Holewińskiej, Kuby Kowalskiego
„Iwaszkiewicz – życie, śmierć i zmartwychwstanie” Piotra Rowickiego
„Klajster” Tomasza Cymermana
„Koci koci łapci” Mariusza Babickiego, Pawła Niewiadomego
„Koń, kobieta i kanarek” Tomasza Śpiewaka
„Królowa Margot + wojna skończy się kiedyś” Wojciecha Farugi, Tomasza Jękota
„Kucharz” Jarosława Jakubowskiego
„Kury” Artura Żaka
„Lordy” Mateusza Pakuły
„Lśnię” Marcina Cecko
„Narodziny Fryderyka Demuth” Macieja Wojtyszki
„Nie patrzcie w ten ogień” Tomasza Werny
„Niesamowici bracia Limbourg” Beniamina Bukowskiego
„Opium” Marka Otwinowskiego
„Ostatnie kuszenie Ernesto Che Guevary” Radosława Paczochy
„Pociąg do pochodzenia” Ewy Madeyskiej
„Początek/koniec (z dołu do góry i odwrotnie)” Stanisława Szulista
„Pokój z widokiem na wojnę” Marka Jagielskiego
„Ptaki które jem” Marzeny Sadochy
„Trup” Magdaleny Drab
„Trzej Królowie” Marcina Czeczko
„Von Bingen. Historia prawdziwa” Sandry Szwarc
„Winehouse” Marii Spiss
„Wydrążony umysł” Andrzeja Bartnikowskiego
„Zapalam świecę, nasłuchuję” Marka Branda
„Zęby na przedzie” Przemysława Grociaka
„Zielona wyspa” Radosława Hendel
„Zoja” Stefana Szulca

Nazwiska pięciu finalistów poznamy w połowie kwietnia.

Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata VIII Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej nastąpi 23 maja 2015 roku, podczas X Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych. Po raz pierwszy swoją Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną przyzna również jury społeczne.

W dniach18-22 maja 2015 roku odbędą się czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu.

 

12.02.2015 | Gdyńska Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna – Konkurs na jurorów

Podczas finału 8. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oprócz profesjonalnej Kapituły pracować będzie w tym roku po raz pierwszy jury złożone z miłośników sceny, które po przeczytaniu pięciu wybranych do finału sztuk i obejrzeniu ich czytań przyzna własną Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną.

Skład jury zostanie wybrany w drodze konkursu.

Teatr Miejski w Gdyni zaprasza wszystkie osoby pasjonujące się współczesnym teatrem i dramatem do zgłaszania swoich kandydatur na członków jury Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej. Zgłoszenie należy nadsyłać do 25 marca 2015 na adres info@teatrgombrowicza.art.pl. Zgłoszenie powinno zawierać krótkie oświadczenie „Dlaczego chcę zostać jurorem Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej”, oraz notę biograficzną. Oba teksty łącznie nie powinny przekroczyć jednej strony (ok. 2000 znaków).

Autorzy najciekawszych zgłoszeń zostaną zaproszeni do Teatru Miejskiego w Gdyni na rozmowę, która odbędzie się 11 kwietnia. Przebieg tej rozmowy zdecyduje o wyborze piątki jurorów Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej.

Prace jury toczyć się będą w dniach 18-23 maja podczas 10. Festiwalu R@Port. Udział w jury będzie miał charakter społeczny. Nagrodą dla jurorów będzie zaproszenie na spektakle prezentowane w ramach Festiwalu.

 

12.01.2015 | GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA 2015 – SZTUKI NADESŁANE

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że  217 sztuk zostało nadesłanych i zakwalifikowanych, pod względem formalnym, do udziału w ósmej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.  Wśród nadesłanych tekstów znajdują się utwory uznanych już twórców, takich jak Przemysław Wojcieszek, Maciej Wojtyszko, Jarosław Jakubowski, czy Tomasz Man, „teatralnych duetów” – Julia Holewińska i Kuba Kowalski, Wojciech Faruga i Tomasz Jękot, laureatów i finalistów poprzednich edycji konkursu oraz, oczywiście, debiutantów.

Do końca lutego trzyosobowa Komisja Artystyczna w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski, wyłoni spośród nadesłanych sztuk 40 tytułów, które przejdą do półfinału. Ogłoszenie wyników pierwszego etapu nastąpi na początku marca.

Następnie, pięcioosobowa Kapituła GND w składzie: Dorota Sajewska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Piotr Olkusz, Jerzy Stuhr wybierze maksymalnie pięć tytułów,  nominowanych do finału. Nazwiska finalistów poznamy w połowie kwietnia.

Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata 8. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej nastąpi 23 maja 2015 roku, podczas 10. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych.

W dniach 18-22 maja 2015 roku, odbędą się czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu.

Wszelkie informacje o wynikach kolejnych etapów konkursu będą publikowane na stronie www.gnd.art.pl, a także na stronie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni – www.teatrgombrowicza.art.pl.

 

Ogłoszenie 8 edycji konkursu o GND

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza VIII edycję ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę DRAMATURGICZNĄ dla najlepszej sztuki przeznaczonej na scenę dramatyczną, napisanej po polsku przez żyjącego autora. Do konkursu mogą zostać zgłoszone utwory, które zostały napisane w okresie 12 miesięcy przed terminem nadsyłania prac. Termin nadsyłania prac upływa 31 grudnia 2014 (decyduje data stempla pocztowego).

Nagroda wynosi 50 tys. zł brutto. Finał konkursu odbędzie się w maju 2015 roku podczas X Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

Zgłoszenia do konkursu dokonuje autor sztuki lub osoba przez niego upoważniona, przesyłając jej wydruk w trzech egzemplarzach wraz z wersją elektroniczną (zapisaną w formacie doc) na adres:

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
ul. Bema 26, 81-381 Gdynia
z dopiskiem: GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA.

Warunkiem dopuszczenia utworu do konkursu jest dołączenie własnoręcznie podpisanego przez autora zgłoszenia. Wzór zgłoszenia oraz regulamin konkursu znajdują się na stronach internetowych: www.teatrgombrowicza.art.pl oraz www.gnd.art.pl.

Wszelkie pytania należy kierować na adres e-mail: info@teatrgombrowicza.art.pl, produkcja@teatrgombrowicza.art.pl.

 

Werdykt Kapituły 7. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Dorota Sajewska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jacek Sieradzki, Jerzy Stuhr (przewodniczący Kapituły) na posiedzeniu w dniu 18 maja 2014 roku, nagrodę główną tegorocznej edycji GND, w wysokości 50 tysięcy złotych, postanowiła przyznać Mateuszowi Pakule za sztukę Smutki tropików.

„Za największą wartość utworu Mateusza Pakuły Kapituła uznała przedstawienie rzeczywistości, w której obrazy cudzego cierpienia i odległych światów stają się dla bohaterów iluzją realnych doświadczeń, a żywy i pełen inwencji język dramatu odsłania niemożność autentycznej komunikacji”.

 

PROTOKÓŁ Z OBRAD KAPITUŁY VII GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ Z DNIA 9.04.2014

Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni informuje, że 9 kwietnia 2014 roku na posiedzeniu w Warszawie, Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, obradująca pod przewodnictwem Jerzego Stuhra w składzie: Dorota Sajewska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jacek Sieradzki, Jerzy Stuhr, po przeczytaniu pięćdziesięciu ośmiu sztuk zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu nominowała do finału następujących autorów (wymienionych w porządku alfabetycznym):

„Mówcę Ajasa” Michała Bajera
„Smutki tropików” Mateusza Pakuły
„Zastrzel mnie i weź ze sobą” Marii Spiss
„Poddanych” Roberta Urbańskiego
„Waszą Wysokość” Anny Wakulik

Sztuki finalistów konkursu zostaną przedstawione publiczności w formie czytań 16 i 17 maja 2014. Nazwisko laureata Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej zostanie ogłoszone 18 maja podczas uroczystej inauguracji 9 Międzynarodowego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@PORT. Nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych wręczy jej fundator – Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

 

PROTOKÓŁ Z OBRAD KOMISJI ARTYSTYCZNA VII GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ 2014

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że dnia 26. 02. 2014 roku, na posiedzeniu w Gdyni, Komisja Artystyczna Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Bogdan Ciosek, Wojciech Owczarski, po przeczytaniu 230 sztuk zgłoszonych do siódmej edycji konkursu, dokonała wyboru spośród nich 58 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu.

W porządku alfabetycznym są to:

„Antyhona” Dany Łukasińskiej
„Bez wylotu” Adama Słowika
„Całoczerwone” Małgorzaty Szczerbowskiej
„Ciało” Piotra Kobzy
„Cipelajda” Elżbiety Chowaniec
„Cud” Jarosława Jakubowskiego
„Deal” Jarosława Kamińskiego
„Demeter szuka” Anny Robak-Reczek
„Dolce Vita” Julii Holewińskiej i Kuby Kowalskiego
„Dzieło” Agnieszki Baranowskiej
„Dziewięć pierwszych piątków” Tomasza Mana
„Eszelon – życie na bocznicy” Arkadiusza Grochota
„Exodus” Piotra Kępskiego
„Fragmenty z życia małżeńskiego” Łukasza Chotkowskiego i Magdy Fertacz
„Herstoria” Ewy Madeyskiej
„I do końca świata” Katarzyny Ryrych
„Kamienne niebo zamiast gwiazd” Marcina Cecko
„Katarenie” Joanny Mazur
„Kibol” Sebastiana Maciaka
„Kocham cię, Skarbie” Marka Kochana
„Koniec świata w Deer’s Hill City” Marii Wojtyszko
„Kontroler ruchu płciowego” Katarzyny Niedurny
„Krótka wymiana ognia” Zyty Rudzkiej
„Lustro” Mateusza Urbanowskiego
„Madzia. Love and fame” Bartłomieja Harata
„Mali chłopcy potrzebują pracy” Piotra Sobolczyka
„Mama marzy o tym, żeby się nie obudzić” Marty Sokołowskiej
„Mówca Ajasa” Michała Bajera
„Niewolnicy wolnorynkowej. Cienie życia i szarości” Stacha Szulista
„Nowy Legion” Jarosława Jakubowskiego
„O miłości i jej braku wśród ssaków” Eweliny Topolskiej
„Obiadek przewlekły” Weroniki Murek
„Obywatel szary robi karierę” Ryszarda Fudały
„Palec Marcina Lutra” Dariusza Głuszeckiego
„Pan od busa” Justyny Nawrockiej – Pabijaniak
„Pięć metrów kwadratowych” Piotra Domalewskiego
„Po tamtej stronie jest tylko ciemność” Anny Goździewskiej
„Poddani” Roberta Urbańskiego
„Pospolite wzruszenie” Klaudii Wójciak
„Poziom minus” Antoniego Wincha
„Procedura” Tomasza Szczurka
„Przeskakując fale” Hanny Bondarenko
„Pulpa” Jarosława Murawskiego
„Rozmowa z Chińczykiem” Bogdana Lęcznara
„Rysio z klanu. Second life” Piotra Przybyła
„Rzeczpospolita albo w obozie wroga” Beniamin M. Bukowskiego
„Salamandry” Justyny Dąbrowskiej
„Słowo wyspa” Piotra Subbotko
„Smutki tropików” Mateusza Pakuły
„Strefy czasowe” Marka Stępnia
„Subtitles” Mariusza Bylińskiego
„Szrama” Michała Olszewskiego
„Sztuka wyrywania macicy” Artura Żaka
„Uroboros” Wojciecha Fułka
„Wasza wysokość” Anny Wakulik
„Wyszła z domu” Bartłomieja Siwca
„Zastrzel mnie i weź ze sobą” Marii Spiss
„Zrań mnie!” Jakuba Roszkowskiego

Nazwiska pięciu finalistów poznamy w połowie kwietnia.

Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata VII Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej nastąpi 18 maja 2014 roku, podczas inauguracji IX Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych.

W dniach 16-17 maja 2014 roku, pod hasłem R@Port-Prolog, odbędą się czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu.

 

GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA 2014 – SZTUKI NADESŁANE

eatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że 230 sztuk zostało zakwalifikowanych pod względem formalnym do udziału w siódmej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Zgodnie z wymogami regulaminu zostały nadesłane do 31 grudnia 2013 (decydowała data stempla pocztowego) i powstały w ciągu ostatnich 12 miesięcy (datę utworu określa autor).

Tak, jak w ubiegłych latach, konkurs składa się z trzech etapów. Do końca lutego trzyosobowa Komisja Artystyczna w składzie: Bogdan Ciosek, Wojciech Owczarski, Anna Zalewska-Uberman wyłoni spośród nadesłanych sztuk co najmniej 25 procent tytułów, które przejdą do półfinału. Ogłoszenie wyników pierwszego etapu nastąpi na początku marca.

Następnie pięcioosobowa Kapituła GND wybierze maksymalnie pięć tytułów nominowanych do finału. Nazwiska finalistów poznamy w połowie kwietnia.

Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata VII Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej nastąpi 18 maja 2014 roku, podczas inauguracji IX Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych.

W dniach 16-17 maja 2014 roku, pod hasłem R@Port-Prolog, odbędą się czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu.

Wszelkie informacje o wynikach kolejnych etapów konkursu będą publikowane na stronie www.gnd.art.pl, a także na stronie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni – www.teatrgombrowicza.art.pl.

 

Zmiana terminu przyszłorocznego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną

eatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, jako organizator konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną informuje, że przyszłoroczna, siódma edycja konkursu o GND odbędzie się w maju 2014 roku. Zmiana dotychczasowego listopadowego terminu na maj dotyczy również Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza VII edycję ogólnopolskiego konkursu o

GDYŃSKĄ NAGRODĘ DRAMATURGICZNĄ

dla najlepszej sztuki przeznaczonej na scenę dramatyczną, napisanej po polsku przez żyjącego autora. Do konkursu mogą zostać zgłoszone utwory, które zostały napisane w okresie 12 miesięcy przed terminem nadsyłania prac. Termin nadsyłania prac upływa 31 grudnia 2013 (decyduje data stempla pocztowego).

Nagroda wynosi 50 tys. zł brutto. Finał konkursu odbędzie się w maju 2014 roku podczas IX Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

Zgłoszenia do konkursu dokonuje autor sztuki lub osoba przez niego upoważniona, przesyłając jej wydruk w trzech egzemplarzach wraz z wersją elektroniczną (zapisaną w formacie doc) na adres:

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
ul. Bema 26
81-381 Gdynia

z dopiskiem: GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA.

Warunkiem dopuszczenia utworu do konkursu jest dołączenie własnoręcznie podpisanego przez autora zgłoszenia. Wzór zgłoszenia oraz regulamin konkursu znajdują się na stronach internetowych: www.teatrgombrowicza.art.pl oraz www.gnd.art.pl.

Wszelkie pytania należy kierować na adres e-mail: info@teatrgombrowicza.art.pl, produkcja@teatrgombrowicza.art.pl

 

PROTOKÓŁ Z OBRAD KAPITUŁY V GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ 2013, Z DNIA 17 LISTOPADA 2013

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Maja Kleczewska (przewodnicząca Kapituły), Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jacek Sieradzki, na posiedzeniu w dniu 17 listopada 2013 roku, nagrodę główną tegorocznej edycji GND, w wysokości 50 tysięcy złotych, większością głosów postanowiła przyznać Arturowi Pałydze za dramat „W środku słońca gromadzi się popiół”.

W poetyckim utworze Artura Pałygi kapituła doceniła odwagę stawiania pytań o graniczne doświadczenia człowieka w sposób, który burzy myślowe schematy i przekracza dramatyczne konwencje.

 

Finał 6. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 15-17 listopada 2013

Czytania i szkice sceniczne najlepszych sztuk zgłoszonych do konkursu!
Najnowsza polska dramaturgia w poszukiwaniu doskonałej formy i… widza.
Improwizacje, dyskusje, debaty z udziałem autorów i reżyserów.

15 listopada

godz. 17.00 KRZYWICKA / KREW Julia Holewińska
reżyseria: Kuba Kowalski

godz. 19.00 MÓJ NIEPOKÓJ MA PRZY SOBIE BROŃ Mateusz Pakuła
reżyseria: Paweł Świątek

16 listopada

godz. 15.00 PĘTLA Ewa Madeyska
reżyseria: Julia Mark

godz. 17.00 CARYCA KATARZYNA Jolanta Janiczak
reżyseria: Ewelina Marciniak

godz. 19.00 W ŚRODKU SŁOŃCA GROMADZI SIĘ POPIÓŁ Artur Pałyga
reżyseria: Wojciech Faruga

godz. 21.00 Debata z udziałem Kapituły GND

Rozmowy z autorami sztuk i reżyserami bezpośrednio po każdym z czytań prowadzi Łukasz Drewniak.

17 listopada

godz. 18.00 Gala Finałowa Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i wręczenie nagrody laureatowi 6. edycji konkursu. Inauguracja 8. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

 

Zmiana terminu przyszłorocznego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, jako organizator konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną informuje, że przyszłoroczna, siódma edycja konkursu o GND odbędzie się w maju 2014 roku. Zmiana dotychczasowego listopadowego terminu na maj dotyczy również Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza VII edycję ogólnopolskiego konkursu o

GDYŃSKĄ NAGRODĘ DRAMATURGICZNĄ

dla najlepszej sztuki przeznaczonej na scenę dramatyczną, napisanej po polsku przez żyjącego autora. Do konkursu mogą zostać zgłoszone utwory, które zostały napisane w okresie 12 miesięcy przed terminem nadsyłania prac. Termin nadsyłania prac upływa 31 grudnia 2013 (decyduje data stempla pocztowego).

Nagroda wynosi 50 tys. zł brutto. Finał konkursu odbędzie się w maju 2014 roku podczas IX Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

Zgłoszenia do konkursu dokonuje autor sztuki lub osoba przez niego upoważniona, przesyłając jej wydruk w trzech egzemplarzach wraz z wersją elektroniczną (zapisaną w formacie doc) na adres:

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
ul. Bema 26, 81-381 Gdynia

z dopiskiem: GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA.

Warunkiem dopuszczenia utworu do konkursu jest dołączenie własnoręcznie podpisanego przez autora zgłoszenia. Wzór zgłoszenia oraz regulamin konkursu znajdują się na stronach internetowych: www.teatrgombrowicza.art.pl oraz www.gnd.art.pl.

Wszelkie pytania należy kierować na adres e-mail: info@teatrgombrowicza.art.pl, produkcja@teatrgombrowicza.art.pl.

 

Protokół nr 1 z obrad Kapituły VI Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2013 z dnia 12. 09. 2013

Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni informuje, że 12 września 2013 roku na posiedzeniu w Warszawie, Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, obradująca pod przewodnictwem Mai Kleczewskiej w składzie: Maja Kleczewska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jacek Sieradzki, po przeczytaniu czterdziestu jeden sztuk zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu nominowała do finału następujących autorów (wymienionych w porządku alfabetycznym):

Julia Holewińska „Krzywicka / krew”,
Jolanta Janiczak „Caryca Katarzyna”,
Ewa Madeyska „Pętla”,
Mateusz Pakuła „Mój niepokój ma przy sobie broń”,
Artur Pałyga „W środku słońca gromadzi się popiół”.

Sztuki finalistów konkursu zostaną przedstawione publiczności w formie czytań 15 i 16 listopada b.r. Nazwisko laureata Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej zostanie ogłoszone 17 listopada podczas uroczystej inauguracji 8 Międzynarodowego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@PORT. Nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych wręczy jej fundator – Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

 

Oświadczenie 18.07.2013

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że z przyczyn niezależnych od Teatru Jerzy Stuhr nie będzie brał w tym roku udziału w pracach Kapituły Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Zgodnie z regulaminem w razie równego podziału głosów członków Kapituły przy wyborze laureata GND będzie decydował głos przewodniczącego.

 

Protokół z obrad Komisji Artystyczna VI Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2013

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że dnia 28. 06. 2013 na posiedzeniu w Gdyni, Komisja Artystyczna Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Bogdan Ciosek, Wojciech Owczarski, po przeczytaniu 166 sztuk zgłoszonych do szóstej edycji konkursu, dokonała wyboru spośród nich 42 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu.

W porządku alfabetycznym (niezhierarchizowanym) są to:

BRONIEWSKI Radosława Paczochy
BYDŁO Przemysława Jurka
CARYCA KATARZYNA Jolanty Janiczak
CZEKAM NA TELEFON Mikołaja Lizuta
CZŁOWIEK BEZ SUFITU Adama Sroki
DAMA PIK Tomasza Klimali
DRAMAT RODZINNY Angeliny Sielewicz
HANNAH ARENDT MNIE NIE KOCHA Dany Łukasińskiej
HARCE MŁODZIEŻY POLSKIEJ Tomasza Śpiewaka
I W GODZINĘ ŚMIERCI TWOJEJ Barbary Sadurskiej
JA – WISŁA Agaty Wieczyńskiej-Krawiec
JA JAKO…? Stacha Szulista
JA, MACIEK CHEŁMICKI Przemysława Grociaka
KAMIEŃ Jarosława Jakubowskiego
KRZYWICKA/KREW Julii Holewińskiej
LATO WEDŁUG HOPPERA Agnieszki Kochanowskiej
LEPSZY ŚWIAT Jakuba Roszkowskiego
LIFE IS LOADING Mariusza Więcka i Jerzego Wójcickiego
MÓJ NIEPOKÓJ MA PRZY SOBIE BROŃ Mateusza Pakuły
MY CLEANING LADY-MISTERIUM OCZYSZCZENIA Katarzyny Wińskiej
NEVER ENDING SORRY… Abla Serno
NIE BĘDZIE CUDU NAD WISŁĄ Dariusza Pieniążka
ODYSSEUS GERON Mariusza Babickiego i Pawła Niewiadomego
PĘTLA Ewy Madeyskiej
PĘTLA Piotra Rowickiego
PROFIL Anny Bednarskiej
REDUTY Marka Kochana
SCENA DLA KRÓLA Michała Zantmana
SETI@HOME Magdy Kupryjanowicz
SIEROTY Z WATERKNEES Marcina Hycnara
SIOSTRY MILLER Anity Kaźmierczak-Hoffman
SKÓRY Bartłomieja Siwca
SOTERIA Justyny Dąbrowskiej
SPACER KALEKICH Piotra Cieńskiego
W ŚRODKU SŁOŃCA GROMADZI SIĘ POPIÓŁ Artura Pałygi
WCHODZIĆ BEZ PUKANIA Wojciecha Fułka
WIZERUNEK Wojciecha Jankowskiego
WSZYSCY ŚWIĘCI. ZABŁUDOWSKI CUD Piotra Tomaszuka
ZŁOTE GODY Tomasza Szeląga
ŻEGNAM PANA, DOKTORZE JEKYLL NA ZAWSZE Piotra Chrzana
ŻYWOT POLAKA POCZCIWEGO? Tomasza Stochniała